Mieszkanie za 800 tys. zł w Krakowie – gdzie szukać?
Za 800 000 zł kupisz w Krakowie ok. 54 m² używanego mieszkania przy typowej cenie 14 814 zł/m² (5639 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026). Niżej osiedla: ile m² wychodzi za ten budżet w każdym miejscu. Podaj metraż albo liczbę pokoi, a podzielimy listę na miejsca w budżecie, blisko i poza nim.
Za 800 000 zł używanego mieszkania w Krakowie – osiedla: za ten budżet wychodzi od ok. 66 m² (Wzgórza Krzesławickie) do ok. 40 m² (Zabłocie) – w 46 miejscach z danymi (wrzesień 2025 – wrzesień 2026).
Wzgórza Krzesławickie · osiedle
ok. 66 m² za Twój budżet
Zakres 59–73 m² · typowa cena 12 071 zł/m²
Nowa Huta · osiedle
ok. 65 m² za Twój budżet
Zakres 58–71 m² · typowa cena 12 336 zł/m²
Bieńczyce · osiedle
ok. 64 m² za Twój budżet
Zakres 57–71 m² · typowa cena 12 568 zł/m²
Kurdwanów · osiedle
ok. 62 m² za Twój budżet
Zakres 55–70 m² · typowa cena 12 920 zł/m²
Bieżanów · osiedle
ok. 62 m² za Twój budżet
Zakres 56–68 m² · typowa cena 12 940 zł/m²
Prokocim · osiedle
ok. 62 m² za Twój budżet
Zakres 55–70 m² · typowa cena 12 963 zł/m²
Pokaż pozostałe (40)
Kozłówka · osiedle
ok. 60 m² za Twój budżet
Zakres 53–70 m² · typowa cena 13 250 zł/m²
Opatkowice · osiedle
ok. 60 m² za Twój budżet
Zakres 58–63 m² · typowa cena 13 335 zł/m²
Kliny · osiedle
ok. 59 m² za Twój budżet
Zakres 56–63 m² · typowa cena 13 607 zł/m²
Olsza · osiedle
ok. 58 m² za Twój budżet
Zakres 53–63 m² · typowa cena 13 745 zł/m²
Mistrzejowice · osiedle
ok. 58 m² za Twój budżet
Zakres 52–65 m² · typowa cena 13 806 zł/m²
Ruczaj · osiedle
ok. 58 m² za Twój budżet
Zakres 52–63 m² · typowa cena 13 853 zł/m²
Tonie · osiedle
ok. 57 m² za Twój budżet
Zakres 52–69 m² · typowa cena 13 959 zł/m²
Złocień · osiedle
ok. 57 m² za Twój budżet
Zakres 54–62 m² · typowa cena 14 031 zł/m²
Azory · osiedle
ok. 57 m² za Twój budżet
Zakres 51–62 m² · typowa cena 14 071 zł/m²
Borek Fałęcki · osiedle
ok. 56 m² za Twój budżet
Zakres 52–66 m² · typowa cena 14 217 zł/m²
Górka Narodowa · osiedle
ok. 56 m² za Twój budżet
Zakres 49–62 m² · typowa cena 14 407 zł/m²
Prądnik Czerwony · osiedle
ok. 55 m² za Twój budżet
Zakres 50–62 m² · typowa cena 14 486 zł/m²
Prądnik Biały · osiedle
ok. 55 m² za Twój budżet
Zakres 49–62 m² · typowa cena 14 615 zł/m²
Ludwinów · osiedle
ok. 54 m² za Twój budżet
Zakres 47–57 m² · typowa cena 14 736 zł/m²
Oficerskie · osiedle
ok. 54 m² za Twój budżet
Zakres 46–63 m² · typowa cena 14 825 zł/m²
Wola Duchacka · osiedle
ok. 54 m² za Twój budżet
Zakres 49–67 m² · typowa cena 14 842 zł/m²
Bronowice · osiedle
ok. 53 m² za Twój budżet
Zakres 47–61 m² · typowa cena 15 001 zł/m²
Krowodrza Górka · osiedle
ok. 53 m² za Twój budżet
Zakres 48–64 m² · typowa cena 15 016 zł/m²
Czyżyny · osiedle
ok. 52 m² za Twój budżet
Zakres 49–60 m² · typowa cena 15 276 zł/m²
Rakowice · osiedle
ok. 52 m² za Twój budżet
Zakres 47–60 m² · typowa cena 15 351 zł/m²
Piaski Wielkie · osiedle
ok. 52 m² za Twój budżet
Zakres 47–56 m² · typowa cena 15 410 zł/m²
Łęg · osiedle
ok. 52 m² za Twój budżet
Zakres 48–57 m² · typowa cena 15 431 zł/m²
Żabiniec · osiedle
ok. 51 m² za Twój budżet
Zakres 45–61 m² · typowa cena 15 684 zł/m²
Nowa Wieś · osiedle
ok. 51 m² za Twój budżet
Zakres 46–59 m² · typowa cena 15 723 zł/m²
Dębniki · osiedle
ok. 51 m² za Twój budżet
Zakres 44–55 m² · typowa cena 15 741 zł/m²
Kobierzyn · osiedle
ok. 51 m² za Twój budżet
Zakres 47–55 m² · typowa cena 15 784 zł/m²
Bronowice Wielkie · osiedle
ok. 50 m² za Twój budżet
Zakres 45–54 m² · typowa cena 16 080 zł/m²
Płaszów · osiedle
ok. 49 m² za Twój budżet
Zakres 43–55 m² · typowa cena 16 352 zł/m²
Krowodrza · osiedle
ok. 47 m² za Twój budżet
Zakres 41–54 m² · typowa cena 16 857 zł/m²
Bronowice Małe · osiedle
ok. 47 m² za Twój budżet
Zakres 43–53 m² · typowa cena 16 867 zł/m²
Dąbie · osiedle
ok. 47 m² za Twój budżet
Zakres 40–56 m² · typowa cena 17 043 zł/m²
Stare Podgórze · osiedle
ok. 46 m² za Twój budżet
Zakres 40–54 m² · typowa cena 17 325 zł/m²
Wesoła · osiedle
ok. 45 m² za Twój budżet
Zakres 37–56 m² · typowa cena 17 621 zł/m²
Kazimierz · osiedle
ok. 44 m² za Twój budżet
Zakres 38–53 m² · typowa cena 18 242 zł/m²
Piasek · osiedle
ok. 44 m² za Twój budżet
Zakres 38–51 m² · typowa cena 18 288 zł/m²
Grzegórzki · osiedle
ok. 43 m² za Twój budżet
Zakres 36–53 m² · typowa cena 18 581 zł/m²
Nowy Świat · osiedle
ok. 42 m² za Twój budżet
Zakres 31–61 m² · typowa cena 19 099 zł/m²
Zwierzyniec · osiedle
ok. 42 m² za Twój budżet
Zakres 33–51 m² · typowa cena 19 108 zł/m²
Kleparz · osiedle
ok. 40 m² za Twój budżet
Zakres 36–48 m² · typowa cena 19 989 zł/m²
Zabłocie · osiedle
ok. 40 m² za Twój budżet
Zakres 36–45 m² · typowa cena 20 068 zł/m²
To ceny z aktów notarialnych (transakcje), nie z ogłoszeń – ceny ofertowe bywają wyższe. Jak porównujemy ceny
Jak porównujemy ceny
Kwota przy każdym miejscu to typowa cena za m² × Twój metraż. Gdy w danym miejscu sprzedało się co najmniej 30 mieszkań o podobnym metrażu, liczymy z nich (grupy do 40, 40–60, 60–80 i ponad 80 m²) – znaczek „Podobny metraż”. Gdy mniej – z cen wszystkich metraży: znaczek „mniej dopasowane” (porównanie z wszystkimi metrażami).
„Typowa cena w budżecie” – typowa cena za m² × metraż nie przekracza budżetu. „Blisko – brakuje do 10%” – do typowej ceny brakuje najwyżej 10% Twojego budżetu. „Poza budżetem” – brakuje więcej, przy każdym miejscu piszemy ile. Bez metrażu pokazujemy, ile m² wychodzi za budżet przy typowej cenie za m², a w nawiasie – przy cenach z typowego zakresu. Liczba pokoi: liczymy dla typowego metrażu sprzedanych mieszkań z tyloma izbami w mieście (gdy rejestr ma dość wpisanych izb), inaczej pokazujemy same metry. Dzielnice, osiedla i miejscowości w okolicy liczymy osobno – liczba miejsc w zdaniu nad wynikiem dotyczy wybranego poziomu; mieszkania używane i nowe zawsze osobno.
Typowa cena: połowa sprzedaży taniej, połowa drożej. Ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), podajemy je od 30 sprzedaży; mało sprzedaży – od 30 do 59 sprzedaży. Typowy zakres – zakres cen za m², w którym mieściła się połowa podobnych transakcji, przeliczony na metraż – to porównanie, nie ceny całych lokali. To ceny mieszkań sprzedanych w podanym okresie, nie oferty dostępne dziś: bez kosztów zakupu i remontu, a konkretne mieszkanie może być tańsze albo droższe.
To nie jest wycena: tu bierzemy wszystkie sprzedaże danego rynku w tym miejscu (dzielnica albo osiedle) z danego przedziału metrażu albo ze wszystkich metraży. Wycena porównuje z najbliższą okolicą, dla której jest dość sprzedaży, i uwzględnia piętro, stan i budynek – dlatego kwoty dla tego samego miejsca mogą się różnić. Wyceń konkretne mieszkanie · Jak liczymy
Kupujesz? Sprawdzimy konkretne ogłoszenie
Masz na oku mieszkanie? Ekspert zestawi jego cenę z cenami sprzedaży podobnych mieszkań w okolicy – o kwocie propozycji decydujesz Ty.
- Ceny z aktów notarialnych podobnych mieszkań obok
- Cechy tego mieszkania do rozmowy o cenie – ocena eksperta
- Co sprawdzić przed wpłatą zadatku
- Raport PDF w cenie konsultacji (osobno 39 zł), gdy dla mieszkania jest co najmniej 30 podobnych sprzedaży
Rozmawiasz z Piotrem Sułkowskim
Od 7 lat pomagam przy kupnie i sprzedaży mieszkań – od ustalenia ceny, przez negocjacje, po finansowanie i podpisanie umowy. Więcej o ekspercie
30 min · telefon albo kamerka · płacisz po potwierdzeniu terminu. Termin potwierdzimy zwykle w ciągu 1 dnia roboczego.
Umów konsultację – 199 złGwarancja, termin i warunki
Podsumowanie rozmowy dostaniesz e-mailem. Zobacz przykładowe podsumowanie
Jeśli rozmowa nic Ci nie da, oddamy pieniądze. Wystarczy e-mail w ciągu 7 dni od rozmowy.
199 zł – cena na start do 31.12.2026 (potem 249 zł)
Mieszkanie za 800 tys. zł w Krakowie – co wynika z danych
Mieszkanie 50 m² przy typowej cenie mieści się w budżecie 800 tys. zł w 32 z 46 osiedli z danymi w Krakowie (sprzedaże wrzesień 2025 – wrzesień 2026). Najtaniej: Wzgórza Krzesławickie – ok. 581 tys. zł (11 626 zł/m², 50 sprzedaży mało sprzedaży); Nowa Huta – ok. 600 tys. zł (12 000 zł/m², 149 sprzedaży); Bieńczyce – ok. 617 tys. zł (12 348 zł/m², 89 sprzedaży). W 7 kolejnych do typowej ceny brakuje najwyżej 10% budżetu. Cenę 50 m² liczymy z mieszkań 40–60 m², gdy w danym miejscu sprzedało się ich co najmniej 30, inaczej z wszystkich metraży.
Więcej liczb – całe miasto, dzielnice i osiedla, metraże i miesiące: ceny mieszkań w Krakowie.
Na co jeszcze zarezerwować pieniądze
Kwota na tej stronie to sama cena mieszkania. Przy mieszkaniu używanym kupujący zwykle płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2% wartości rynkowej, czyli przy cenie 800 000 zł ok. 16 000 zł; kupujący pierwsze mieszkanie może być z niego zwolniony. Do tego taksa notarialna z VAT, opłaty sądowe za wpisy w księdze wieczystej i prowizja pośrednika, jeśli z niego korzystasz. Przy zakupie od dewelopera, gdy sprzedaż jest opodatkowana VAT, PCC zwykle się nie płaci, ale trzeba doliczyć wykończenie.
- PCC – zwolnienie przy pierwszym mieszkaniu
- Zakup mieszkania z rynku wtórnego koszty po stronie kupującego
- Koszty transakcji i taksa notarialna
- Koszt wykończenia mieszkania od dewelopera
- Wkład własny na mieszkanie
Pytania i odpowiedzi
Ile metrów mieszkania kupię za 800 tys. zł w Krakowie?
Przy typowej cenie używanych mieszkań w całym mieście – 14 814 zł/m² (5639 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – ok. 54 m². Zależnie od osiedla: od ok. 66 m² (Wzgórza Krzesławickie: 12 071 zł/m², 78 sprzedaży) do ok. 40 m² (Zabłocie: 20 068 zł/m², 77 sprzedaży). To przeliczenie z cen sprzedanych mieszkań, nie z ofert.
Ile kosztuje mieszkanie 50 m² w Krakowie?
Przy typowej cenie używanych mieszkań w mieście (14 814 zł/m², 5639 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – ok. 741 tys. zł; połowa sprzedaży mieściła się między 643 tys. zł a 857 tys. zł. To ok. 59 tys. zł mniej niż 800 tys. zł. Konkretne mieszkanie bywa tańsze albo droższe – zależy od miejsca, metrażu, piętra i stanu.
Czy za 800 tys. zł kupię nowe mieszkanie w Krakowie?
Nowe mieszkania od deweloperów sprzedawały się w Krakowie typowo po 15 099 zł/m² (5925 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – za 800 tys. zł to ok. 53 m², a przy typowej cenie używanych ok. 54 m². Do nowego mieszkania zwykle trzeba doliczyć wykończenie.
Skąd są te liczby?
Z aktów notarialnych w Rejestrze Cen Nieruchomości – sprzedaże wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Typowa cena to środek: połowa mieszkań sprzedała się taniej, połowa drożej. Pokazujemy tylko miejsca z co najmniej 30 sprzedażami, od 30 do 59 z dopiskiem „mało sprzedaży”. Ceny w ogłoszeniach bywają wyższe. Jak liczymy