Ceny mieszkań – Katowice (ceny transakcyjne)
Ceny transakcyjne z Rejestru Cen Nieruchomości: mieszkania używane sprzedawały się tu od września 2025 do września 2026 typowo po 8115 zł/m² (2299 sprzedaży z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń).
- Typowa cena8115 zł/m²mieszkania używane, 2299 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026
- Twoja dzielnica18 dzielnictypowa cena i liczba sprzedaży w każdej
- Twój metraż4 przedziałydo 40, 40–60, 60–80 i ponad 80 m²
- Wyceń swój adresbezpłatnie, bez telefonu
Typowa cena mieszkań używanych w dostępnych transakcjach. Większość sprzedaży pochodzi z okresu: październik 2025 – maj 2026. Aktualizacja bazy: 12.10.2026.
W skrócie – Katowice
Skąd ta liczba? Z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), ostatnia sprzedaż: wrzesień 2026, pobrane 12.10.2026. Liczymy z 3884 sprzedaży całych mieszkań od września 2025 do września 2026. Typowa cena: połowa sprzedaży taniej, połowa drożej; podajemy ją od 30 sprzedaży. To ceny z aktów, nie z ogłoszeń. Jak liczymy
Czy ceny rosną, czy spadają – Katowice
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Dane w tabeli
| Miesiąc | Mieszkania używane | sprzedaży | Nowe od dewelopera | sprzedaży |
|---|---|---|---|---|
| gru 24 | 7837 zł | 478 | 11 597 zł | 887 |
| sty 25 | 8217 zł | 453 | 11 000 zł | 923 |
| lut 25 | 8307 zł | 457 | 10 826 zł | 795 |
| mar 25 | 8058 zł | 513 | 10 229 zł | 453 |
| kwi 25 | 7863 zł | 531 | 11 000 zł | 292 |
| maj 25 | 7723 zł | 546 | 11 045 zł | 340 |
| cze 25 | 7962 zł | 522 | 11 101 zł | 367 |
| lip 25 | 8031 zł | 536 | 11 096 zł | 440 |
| sie 25 | 8252 zł | 557 | 11 408 zł | 374 |
| wrz 25 | 8318 zł | 592 | 11 678 zł | 415 |
| paź 25 | 8231 zł | 572 | 11 865 zł | 406 |
| lis 25 | 8132 zł | 533 | 11 839 zł | 372 |
| gru 25 | 8009 zł | 523 | 11 611 zł | 371 |
| sty 26 | 7865 zł | 545 | 11 284 zł | 369 |
| lut 26 | 7933 zł | 561 | 11 050 zł | 407 |
| mar 26 | 7991 zł | 604 | 10 995 zł | 360 |
| kwi 26 | 8049 zł | 623 | 11 002 zł | 344 |
| maj 26 | 8117 zł | 641 | 11 136 zł | 404 |
| cze 26 | 8216 zł | 607 | 11 204 zł | 436 |
| lip 26 | 8379 zł | 609 | 11 264 zł | 523 |
| sie 26 | 8289 zł | 660 | 11 500 zł | 483 |
| wrz 26 | 8210 zł | 509 | 11 584 zł | 387 |
Ostatnio o 2% poniżej najwyższej typowej ceny na wykresie: 3 mies. do września 2026 (509 sprzedaży) wobec 3 mies. do lipca 2026 (609 sprzedaży).
Jak czytać wykres
Najwyższy punkt: 8379 zł/m², 609 sprzedaży, 3 mies. do lipca 2026; ostatni: 8210 zł/m², 509 sprzedaży, 3 mies. do września 2026. Wykres od grudnia 2024.
Każdy punkt to typowa cena z aktów z danego miesiąca i dwóch poprzednich; nie pokazujemy miesięcy z mniej niż 30 sprzedażami. Koniec wykresu wyznacza liczba sprzedaży: ostatni punkt ma co najmniej połowę typowej liczby sprzedaży, ale może jeszcze obejmować miesiące, które rejestr uzupełnia – powiaty wpisują akty z opóźnieniem.
Rok do roku: typowa cena w kolejnych latach
Zmiana typowej ceny w 2025 r. wobec 2024 r.: +4,7% – więcej niż zwykłe wahania (mieszkania używane, za m²; 2024 r.: 2169 sprzedaży, 2025 r.: 2150 sprzedaży).
| Rok | Typowa cena za m², mieszkania używane | Zmiana po uwzględnieniu metrażu, do poprzedniego roku |
|---|---|---|
| 2025styczeń – grudzień 2025 | 8069 zł2150 sprzedaży | +4,7% |
| 2024styczeń – grudzień 2024 | 7736 zł2169 sprzedaży | +13,3% |
| 2023styczeń – grudzień 2023 | 6877 zł1913 sprzedaży | +7,4% |
| 2022styczeń – grudzień 2022 | 6340 zł1761 sprzedaży | – |
Ta zmiana jest większa niż zwykłe wahania typowej ceny przy tej liczbie sprzedaży (ok. ±2,7%). Kwoty w tabeli to typowe ceny całego roku, a procent – zmiana po uwzględnieniu metrażu sprzedanych mieszkań, więc nie wynika wprost z dwóch sąsiednich kwot.
Jak liczymy zmianę rok do roku
Tylko pełne lata kalendarzowe, w których rejestr tego powiatu jest kompletny, i tylko przy co najmniej 30 sprzedażach mieszkań używanych w każdym roku. Zmianę typowej ceny liczymy przy tym samym metrażu sprzedanych mieszkań. To opis transakcji, które się odbyły – nie mówi, ile zyskało albo straciło konkretne mieszkanie, i nie jest prognozą.
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości. Źródła i licencje
Kupiłeś tu mieszkanie kilka lat temu? Sprawdź, jak zmieniła się typowa cena od roku zakupu.
Ulice, osiedla i dzielnice z największą zmianą typowej ceny rok do roku: gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej – 2 miejsca z tej miejscowości na listach.
Osadź wykres u siebie
Wykres cen mieszkań – Katowice: typowa cena za m², liczba sprzedaży, okres, źródło i link. Wklej kod na stronę lub blog. Liczby odświeżają się same po każdej aktualizacji danych. Podgląd wykresu – Katowice
<iframe src="https://wycenowo.pl/osadz/ceny/katowice/" title="Wykres cen mieszkań – Katowice (wycenowo.pl)" width="100%" height="480" style="border:0;max-width:700px" loading="lazy"></iframe>
<p><a href="https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/katowice/">wycenowo.pl – ceny mieszkań Katowice</a></p>
Masz adres w Katowicach?
Wpisz adres i metraż – piętro i stan podasz, jeśli je znasz. Gdy w okolicy było dość sprzedaży, dostaniesz szacunek z przedziałem i liczbą sprzedaży podobnych mieszkań, z których go policzyliśmy. Wynik nie ocenia stanu prawnego ani technicznego lokalu.
Nie chcesz podawać adresu? Wyceń z cen całej miejscowości →
Sprzedajesz mieszkanie? Umów konsultację – 199 zł (raport PDF w cenie konsultacji) albo sprawdź cenę od pośrednika.
Kupujesz tutaj? Sprawdź cenę z ogłoszenia albo omów ofertę z ekspertem.
Gdzie drożej, gdzie taniej
Ceny mieszkań w dzielnicach – Katowice
Typowa cena za m² w dzielnicach, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, osobno dla mieszkań używanych i nowych. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
Najdrożej: Brynów-Osiedle Zgrzebnioka – 11 382 zł/m²; najtaniej: Szopienice-Burowiec – 5736 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| Brynów-Osiedle Zgrzebnioka | 11 382 zł66 sprzedaży | 11 247 zł324 sprzedaże |
| Paderewskiego-Muchowiec | 10 790 zł73 sprzedaże | 12 140 zł114 sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. |
| Kostuchna | 10 320 zł99 sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Dąb | 9164 zł64 sprzedaże | 11 506 zł82 sprzedaże · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. |
| Wełnowiec-Józefowiec | 9096 zł118 sprzedaży | 10 357 zł141 sprzedaży |
| Piotrowice-Ochojec | 8935 zł103 sprzedaże | 10 200 zł182 sprzedaże |
| Śródmieście | 8393 zł231 sprzedaży | 12 740 zł204 sprzedaże |
| Koszutka | 8221 zł57 sprzedaży mało sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Tysiąclecia | 7937 zł167 sprzedaży | 11 829 zł75 sprzedaży |
| Załęska Hałda-Brynów | 7836 zł80 sprzedaży | 9878 zł39 sprzedaży mało sprzedaży |
| Bogucice | 7831 zł115 sprzedaży | 14 100 zł150 sprzedaży |
| Ligota-Panewniki | 7717 zł213 sprzedaży | 11 800 zł90 sprzedaży |
| Zawodzie | 7260 zł44 sprzedaże mało sprzedaży | brak sprzedaży |
| Giszowiec | 7136 zł108 sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Janów-Nikiszowiec | 6915 zł81 sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Załęże | 6214 zł112 sprzedaży | za mało sprzedażytylko 22 sprzedaże |
| Szopienice-Burowiec | 5736 zł67 sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Witosa | 7004 zł31 sprzedaży mało sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. | 10 621 zł70 sprzedaży |
Pokaż wszystkie 18 dzielnic
mało sprzedaży – mniej niż 60 sprzedaży, więc taki wynik jest mniej pewny (co to znaczy).
Cena z dopiskiem „24 mies.” pochodzi z dwóch lat – w ostatnich 12 miesiącach było tam za mało sprzedaży.
Cena z dłuższego okresu (2 lata), bo w ostatnich 12 miesiącach było tam mniej niż 30 sprzedaży.
| Miejsce | Typowa cena za m² | Liczba sprzedaży | Okres |
|---|---|---|---|
| Dąbrówka Mała | 6765 zł/m² | 50 sprzedaży mało sprzedaży | wrzesień 2024 – wrzesień 2026, 2 lata |
| Murcki | 5869 zł/m² | 30 sprzedaży mało sprzedaży | wrzesień 2024 – wrzesień 2026, 2 lata |
Dzielnice, w których sprzedaży było za mało, żeby podać typową cenę
Tu nawet w 2 latach było za mało sprzedaży, żeby podać typową cenę. Liczba przy nazwie – sprzedaże z ostatnich 12 miesięcy.
Nazwę, typową cenę i liczbę sprzedaży pokazuje dymek – najedź na obszar albo go dotknij.
Typowa cena za m², mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026; szare pola – mniej niż 30 sprzedaży. Granice: © autorzy OpenStreetMap (ODbL). Kliknij dzielnicę, żeby zobaczyć szczegóły.
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Ceny na 6 ulicach (+13 tylko z nowymi mieszkaniami)
Typowa cena za m² mieszkań używanych przy ulicach z co najmniej 30 sprzedażami, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – najwięcej sprzedaży najpierw.
Najdrożej: ul. Francuska – 11 785 zł/m²; najtaniej: ul. Radockiego Marcina – 6857 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Katowice (mieszkania używane).
Wszystkie ulice w Katowicach (80) → w tym 61 z ceną z 24 mies.
Metraż, nowe i używane
Jak różnią się ceny według metrażu, dzielnicy i rynku (nowe czy używane)
- Metraż (używane): najdrożej za m² do 40 m², najtaniej ponad 80 m² – różnica 8% (644 i 196 sprzedaży).
- Nowe czy używane: nowe o 40% drożej za m² (1585 i 2299 sprzedaży).
- Dzielnica (używane): Brynów-Osiedle Zgrzebnioka o 98% drożej za m² niż Szopienice-Burowiec (66 i 67 sprzedaży).
- Typowe mieszkanie: najczęściej sprzedawały się mieszkania 40–60 m² – 1715 z 3884 sprzedaży (44%).
- Piętro, winda, stan, standard: nie ma ich w rejestrze – nie podajemy, o ile zmieniają cenę (jak wyceniamy).
wrzesień 2025 – wrzesień 2026. To porównanie grup mieszkań, nie dopłata za sam metraż czy rynek.
| Metraż | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| do 40 m² | 8476 złtypowo 6,8–10,8 tys. zł · 644 sprzedaże | 12 394 złtypowo 11,2–13,5 tys. zł · 431 sprzedaży |
| 40–60 m² | 7938 złtypowo 6,6–10,1 tys. zł · 1052 sprzedaże | 11 340 złtypowo 10,4–12,6 tys. zł · 663 sprzedaże |
| 60–80 m² | 8294 złtypowo 6,5–10,3 tys. zł · 407 sprzedaży | 10 794 złtypowo 10–11,8 tys. zł · 300 sprzedaży |
| ponad 80 m² | 7876 złtypowo 6,3–10,9 tys. zł · 196 sprzedaży | 10 045 złtypowo 9,4–11,8 tys. zł · 191 sprzedaży |
„Typowo” i pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena. Cenę podajemy od 30 sprzedaży w grupie.
Ile kosztuje mieszkanie 35, 50, 70 i 90 m² w Katowicach?
Orientacyjnie, z typowej ceny za m² w przedziale (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026); dokładniej – formularz wyceny.
- 35 m² – około 297 000 zł (8476 zł/m² w przedziale do 40 m², 644 sprzedaże)
- 50 m² – około 397 000 zł (7938 zł/m² w przedziale 40–60 m², 1052 sprzedaże)
- 70 m² – około 581 000 zł (8294 zł/m² w przedziale 60–80 m², 407 sprzedaży)
- 90 m² – około 709 000 zł (7876 zł/m² w przedziale ponad 80 m², 196 sprzedaży)
Według wielkości: do 40 m² · 40–60 m² · 60–80 m² · ponad 80 m²
Według liczby izb (używane, typowa cena całego mieszkania): 1 izba – 350 tys. zł (150 sprzedaży), 2 izby – 340 tys. zł (585 sprzedaży), 3 izby – 360 tys. zł (913 sprzedaży), 4+ izby – 473 tys. zł (647 sprzedaży); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Izba to nie zawsze pokój – bywa nią też oddzielna kuchnia, więc to nie ceny mieszkań dwu- czy trzypokojowych. Ceny według liczby izb w miastach.
Ile kosztuje mieszkanie w Katowicach? Przykład: dwa mieszkania 50 m²
Szukasz mieszkania około 50 m² w Katowicach? Tak wypadają mieszkania 40–60 m² używane i nowe od dewelopera (wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – typowa cena za m² każdej grupy razy 50 m²:
Różnica to ok. 170 000 zł (30% za m²). To nie jest dopłata za samą nowość: nowe mieszkania stoją często w innych częściach miejscowości i bywają sprzedawane bez wykończenia. To ilustracja skali wydatku, nie wycena konkretnego mieszkania.
Do ceny dolicz koszty zakupu – podatek, notariusza, wpisy do księgi wieczystej i ewentualny remont (koszty kupującego).
Masz konkretne mieszkanie na oku? Porównamy je z podobnymi sprzedażami w okolicy. Sprawdź adres →
Co kupisz za swój budżet w Katowicach
Orientacyjnie: ile metrów używanego mieszkania wychodzi za 3 przykładowe kwoty przy typowej cenie za m² w całym mieście i w dzielnicach. Środkowa kwota to mniej więcej cena 50 m² przy typowej cenie w mieście, pozostałe – o ok. 30% mniej i więcej. Sprzedaże: wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
| Gdzie | Za 300 tys. zł | Za 400 tys. zł | Za 550 tys. zł |
|---|---|---|---|
| Katowice – całe miasto8115 zł/m² · 2299 sprzedaży | ok. 37 m² | ok. 49 m² | ok. 68 m² |
| Szopienice-Burowiec (najtańsza dzielnica)5736 zł/m² · 67 sprzedaży | ok. 52 m² | ok. 70 m² | ok. 96 m² |
| Koszutka (dzielnica z ceną najbliżej typowej)8221 zł/m² · 57 sprzedaży mało sprzedaży | ok. 36 m² | ok. 49 m² | ok. 67 m² |
| Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (najdroższa dzielnica)11 382 zł/m² · 66 sprzedaży | ok. 26 m² | ok. 35 m² | ok. 48 m² |
To przeliczenie orientacyjne (kwota ÷ typowa cena za m²), nie oferta: typowe ceny mieszkań sprzedanych w podanym okresie, z aktów notarialnych, bez kosztów zakupu i remontu. Pokazujemy tylko miejsca z co najmniej 30 sprzedażami; mało sprzedaży – od 30 do 59.
Sprawdź swój budżet dowolna kwota, metraż albo liczba pokoi
Ile sprzedaży w jakich cenach za m² – Katowice
Mieszkania używane od września 2025 do września 2026: 2299 sprzedaży.
Tabela: przedział ceny za m² i liczba sprzedaży
| Cena za m² | Sprzedaże |
|---|---|
| poniżej 6 tys. zł | 349 |
| 6–8 tys. zł | 762 |
| 8–10 tys. zł | 522 |
| 10–12 tys. zł | 372 |
| od 12 tys. zł | 294 |
Pasek – liczba sprzedaży w przedziale. Każdy przedział ma co najmniej 30 sprzedaży, skrajne zbierają wszystkie tańsze i droższe – bez pojedynczych transakcji.
Ceny ofertowe deweloperów a ceny z aktów – Katowice
W skrócie: cena ofertowa nowego mieszkania w Katowicach jest o 13% wyższa niż cena z aktów notarialnych.
Cena ofertowa to cena z cennika w dniu pobrania, a nie cena, za którą mieszkanie się sprzedało. Akt przy nowym mieszkaniu podpisuje się zwykle po oddaniu budynku, często rok–dwa po umowie deweloperskiej – to inne mieszkania i inny czas, więc różnica nie jest rabatem. Ceny ofertowe w innych miastach i opis danych
Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości; ceny ofertowe – cenniki deweloperów z dane.gov.pl (licencja CC0 1.0), opracowanie wycenowo.pl. Źródła i licencje
Kupujesz od dewelopera? Omów ofertę z ekspertem – zestawi cenę z cennika z cenami nowych mieszkań z aktów w okolicy.
Na tle województwa i Polski
Na tle województwa i Polski (mieszkania używane)
W skrócie: Katowice: o 31% więcej niż w całym województwie (śląskie, 11 019 sprzedaży) i o 9% mniej niż w Polsce (81 014 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
Cena województwa – ze wszystkich jego sprzedaży w rejestrze; powiaty bez udostępnionych danych nie są w niej ujęte.
Wśród 30 miejscowości z województwa śląskiego, dla których mamy typową cenę (mieszkania używane), Katowice ma 2. najwyższą typową cenę za m².
Ceny w okolicy
Najbliższe miejscowości z typową ceną (mieszkania używane); odległość w linii prostej między środkami gmin. Taniej: Chorzów (o 30%), Czeladź (o 38%), Będzin (o 33%).
- Metr nowego mieszkania od dewelopera kosztował tu typowo o 40% drożej niż metr używanego w tym samym metrażu. Dane: 1585 sprzedaży nowych i 2299 używanych, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – porównanie miast.
- Używane mieszkania do 2 km od Rynku sprzedawały się typowo po 8424 zł/m² (584 sprzedaże), a ponad 7 km – po 9623 zł/m² (100 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – odległość od centrum.
Inne miejscowości – województwo śląskie
Typowa cena za m² (mieszkania używane) i liczba sprzedaży, od najwyższej.
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Katowice (typowa cena).
Szczegóły, źródła i pytania
Transakcje dostępne w rejestrze według miesiąca – Katowice
Mieszkania używane, czerwiec 2025 – maj 2026: liczba sprzedaży w rejestrze (pasek) i typowa cena za m² w miesiącu. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
listopad 2023 – grudzień 2025: najwyższa typowa cena – wrzesień: o 4,1% wyższa niż w 12 miesiącach wokół (392 sprzedaże z 2 lat). Więcej: kiedy najlepiej sprzedać mieszkanie.
Limit ceny w programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” – Katowice
W skrócie: typowa cena w Katowicach: mieszkania używane – poniżej limitu, nowe mieszkania od dewelopera – powyżej limitu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026).
Szczegóły limitu i ceny dzielnic
W programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” (kredyt bez wkładu własnego z gwarancją BGK) cena za m² nie może przekroczyć limitu. Limit na IV kwartał 2026 (sprawdzone 5.10.2026) obok typowej ceny z aktów notarialnych:
- Mieszkania używane (i każdy zakup nie od dewelopera): limit 10 374,65 zł/m² – typowa cena w Katowicach: 8115 zł/m² (2299 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – poniżej limitu.
- Nowe mieszkania od dewelopera (pierwszy nabywca): limit 11 172,70 zł/m² – typowa cena w Katowicach: 11 360 zł/m² (1585 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – powyżej limitu.
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (mieszkania używane): 15 z 17
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (nowe mieszkania): 4 z 9
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² i limit | Nowe – typowa cena za m² i limit |
|---|---|---|
| Szopienice-Burowiec | 5736 złponiżej limitu · 67 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Załęże | 6214 złponiżej limitu · 112 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Janów-Nikiszowiec | 6915 złponiżej limitu · 81 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Giszowiec | 7136 złponiżej limitu · 108 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Zawodzie | 7260 złponiżej limitu · 44 sprzedaże mało sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Ligota-Panewniki | 7717 złponiżej limitu · 213 sprzedaży | 11 800 złpowyżej limitu · 90 sprzedaży |
| Bogucice | 7831 złponiżej limitu · 115 sprzedaży | 14 100 złpowyżej limitu · 150 sprzedaży |
| Załęska Hałda-Brynów | 7836 złponiżej limitu · 80 sprzedaży | 9878 złponiżej limitu · 39 sprzedaży mało sprzedaży |
| Tysiąclecia | 7937 złponiżej limitu · 167 sprzedaży | 11 829 złpowyżej limitu · 75 sprzedaży |
| Koszutka | 8221 złponiżej limitu · 57 sprzedaży mało sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Śródmieście | 8393 złponiżej limitu · 231 sprzedaży | 12 740 złpowyżej limitu · 204 sprzedaże |
| Piotrowice-Ochojec | 8935 złponiżej limitu · 103 sprzedaże | 10 200 złponiżej limitu · 182 sprzedaże |
| Wełnowiec-Józefowiec | 9096 złponiżej limitu · 118 sprzedaży | 10 357 złponiżej limitu · 141 sprzedaży |
| Dąb | 9164 złponiżej limitu · 64 sprzedaże | za mało sprzedaży |
| Kostuchna | 10 320 złponiżej limitu · 99 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Paderewskiego-Muchowiec | 10 790 złpowyżej limitu · 73 sprzedaże | za mało sprzedaży |
| Brynów-Osiedle Zgrzebnioka | 11 382 złpowyżej limitu · 66 sprzedaży | 11 247 złpowyżej limitu · 324 sprzedaże |
| Witosa | za mało sprzedaży | 10 621 złponiżej limitu · 70 sprzedaży |
Pozostałe dzielnice – jeszcze 10
Typowe ceny dzielnic – wrzesień 2025 – wrzesień 2026, każda z co najmniej 30 sprzedaży (liczba sprzedaży – pod ceną w tabeli).
To typowe ceny; konkretne mieszkanie może być droższe lub tańsze – sprawdź cenę ogłoszenia narzędziem „Czy to dobra cena?”. O kredycie decyduje bank. Limit wyliczamy według ustawy: średni wskaźnik kosztu odtworzenia 1 m² 7980,50 zł (stolica województwa) z obwieszczeń wojewody z 25.03.2026 i 28.09.2026 × 1,3 albo 1,4. Wiążącą tabelę limitów publikuje BGK.
Jak dokładne są nasze wyceny – Katowice
Sprawdziliśmy to na 988 sprzedażach mieszkań używanych i nowych z okresu 24.06.2026–23.09.2026. Każde mieszkanie wyceniliśmy tak, jakby jeszcze się nie sprzedało – z cen podobnych mieszkań z całej miejscowości sprzed tej sprzedaży – i porównaliśmy wynik z ceną z aktu notarialnego. Połowa wycen różniła się od ceny z aktu o mniej niż 17,9%, a 29% – o najwyżej 10%. Wyniki w innych miastach
Rejestr cen nieruchomości – Katowice
Z Rejestru Cen Nieruchomości policzyliśmy 3884 sprzedaże mieszkań (Katowice, wrzesień 2025 – wrzesień 2026): 2299 używanych i 1585 nowych (od deweloperów). Bierzemy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań. Do tego mniej niż 10 sprzedaży bez informacji w rejestrze, czy mieszkanie było nowe, czy używane – razem 3893 sprzedaże mieszkań w tym okresie. Tych sprzedaży nie wliczamy do cen ani do liczby mieszkań używanych i nowych: nie zgadujemy, jakie to były mieszkania.
Jak samemu sprawdzić pojedyncze transakcje
Pojedyncze sprzedaże mieszkań pokazujemy w uproszczonej liście tylko na osobnych podstronach ulic z co najmniej 5 sprzedażami, w budynkach od 10 mieszkań. Transakcje z rejestru przejrzysz na geoportal.gov.pl. Jak czytać rejestr (rynek, udział 1/1, garaż w cenie) – w poradniku jak samemu czytać Rejestr Cen Nieruchomości.
Poza mieszkaniami: miejsce w hali garażowej w Katowicach kosztowało typowo 45 tys. zł (82 sprzedaże), garaż jako osobny lokal – 55 tys. zł (105 sprzedaży); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Ceny miejsc postojowych i garaży w miastach.
Pytania i odpowiedzi – Katowice
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Katowicach?
Typowa cena to 8115 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 2299 sprzedaży): w połowie transakcji cena za m² była niższa, a w połowie wyższa. Połowa sprzedaży mieściła się między 6617 zł/m² a 10 436 zł/m². Nowe mieszkania od deweloperów: typowo 11 360 zł/m² (1585 sprzedaży). To ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), a nie z ogłoszeń.
Ile mieszkań sprzedano według Rejestru Cen Nieruchomości w Katowicach?
Od września 2025 do września 2026 policzyliśmy 3884 sprzedaże mieszkań: 2299 używanych i 1585 nowych (od deweloperów). Liczymy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań – bez udziałów, bonifikat i przetargów.
Czy nowe mieszkania są droższe niż używane w Katowicach?
Nowe mieszkania od deweloperów sprzedawały się typowo po 11 360 zł/m² (1585 sprzedaży), a używane – po 8115 zł/m² (2299 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Za m² nowego mieszkania płaci się tu typowo o 40% więcej niż za m² używanego. To porównanie różnych mieszkań: nowe często stoją w innych częściach miasta i bywają sprzedawane bez wykończenia, więc różnica nie mówi, ile kosztowałoby to samo mieszkanie w nowym budynku.
Ile jest warte mieszkanie 50 m² w Katowicach?
Około 397 000 zł przy typowej cenie mieszkań 40–60 m² – 7938 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 1052 sprzedaże). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 50 m² wychodzi orientacyjnie od 331 000 zł do 507 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 50 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie do 40 m² w Katowicach?
Około 297 000 zł za 35 m² przy typowej cenie mieszkań do 40 m² – 8476 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 644 sprzedaże). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 35 m² wychodzi orientacyjnie od 238 000 zł do 379 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 35 m² – liczymy według metrażu, a nie liczby pokoi; piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje mieszkanie 70 m² w Katowicach?
Około 581 000 zł za 70 m² przy typowej cenie mieszkań 60–80 m² – 8294 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 407 sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 70 m² wychodzi orientacyjnie od 456 000 zł do 723 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 70 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze w Katowicach?
Najwyższa typowa cena za m²: Brynów-Osiedle Zgrzebnioka – 11 382 zł/m² (66 sprzedaży). Najniższa: Szopienice-Burowiec – 5736 zł/m² (67 sprzedaży). Porównujemy 17 dzielnic, mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Typowa cena zależy też od tego, jakie mieszkania akurat się tam sprzedały – metraż, wiek budynku.
Czy mieszkania w Katowicach są droższe niż w całej Polsce?
W całej Polsce typowa cena za m² to 8893 zł/m² (81 014 sprzedaży) – tu jest o 9% taniej. Województwo śląskie: 6203 zł/m² (11 019 sprzedaży) – tu o 31% drożej. Porównujemy mieszkania używane z tego samego okresu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026): używane z używanymi, nowe z nowymi.
Czy ceny mieszkań rosną, czy spadają w Katowicach?
Typowa cena w ostatnich 6 mies. wobec 6 wcześniejszych: +2,7%. Mieszkania używane – teraz 8215 zł/m² z 1186 sprzedaży od marca 2026 do września 2026, wcześniej 8002 zł/m² z 1113 sprzedaży od września 2025 do marca 2026. Ta zmiana jest za mała, żeby mówić o wzroście czy spadku: przy tej liczbie sprzedaży typowa cena sama waha się zwykle o ok. ±3,5%. Typowa cena opisuje mieszkania, które akurat się sprzedały – inna mieszanka (np. więcej sprzedaży w nowszych blokach) też ją przesuwa. Ostatnie miesiące w rejestrze bywają niepełne: część aktów trafia do niego z opóźnieniem. To opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Jak aktualne są ceny mieszkań w Katowicach?
Ceny na tej stronie obejmują sprzedaże od września 2025 do września 2026 – razem 3884 sprzedaże mieszkań. Dane z Rejestru Cen Nieruchomości pobieramy co miesiąc; ostatnie pobranie: 12.10.2026. Najnowszy akt w rejestrze: 14.09.2026. Urzędy wpisują akty notarialne do rejestru z opóźnieniem – zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego ostatnie miesiące bywają niepełne. Dlatego okres kończy się przed dniem pobrania, a najnowsze tygodnie jeszcze się uzupełniają. Typową cenę liczymy z całego okresu – to opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Obserwuj to miejsce
Chcesz śledzić ceny – Katowice? Co miesiąc, gdy w rejestrze pojawią się nowe dane, napiszemy, jeśli zmieni się tu typowa cena za m² – bez reklam. Potwierdzisz to w e-mailu, wypiszesz się jednym kliknięciem. Polityka prywatności.

Karta do udostępnienia
Ceny z tej strony na jednej grafice – wyślij znajomym albo wrzuć w social media.
Cytując, podaj: „Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl, okres wrzesień 2025 – wrzesień 2026, https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/katowice/”.