Ceny mieszkań – Częstochowa (ceny transakcyjne)
Ceny transakcyjne z Rejestru Cen Nieruchomości: mieszkania używane sprzedawały się tu od września 2025 do września 2026 typowo po 6120 zł/m² (955 sprzedaży z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń).
- Typowa cena6120 zł/m²mieszkania używane, 955 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026
- Twoja dzielnica9 dzielnictypowa cena i liczba sprzedaży w każdej
- Twój metraż4 przedziałydo 40, 40–60, 60–80 i ponad 80 m²
- Wyceń swój adresbezpłatnie, bez telefonu
Typowa cena mieszkań używanych w dostępnych transakcjach. Większość sprzedaży pochodzi z okresu: październik 2025 – maj 2026. Aktualizacja bazy: 12.10.2026.
W skrócie – Częstochowa
Skąd ta liczba? Z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), ostatnia sprzedaż: wrzesień 2026, pobrane 12.10.2026. Liczymy z 1497 sprzedaży całych mieszkań od września 2025 do września 2026. Typowa cena: połowa sprzedaży taniej, połowa drożej; podajemy ją od 30 sprzedaży. To ceny z aktów, nie z ogłoszeń. Jak liczymy
Czy ceny rosną, czy spadają – Częstochowa
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Dane w tabeli
| Miesiąc | Mieszkania używane | sprzedaży | Nowe od dewelopera | sprzedaży |
|---|---|---|---|---|
| gru 24 | 6195 zł | 227 | 8258 zł | 235 |
| sty 25 | 6156 zł | 197 | 8278 zł | 330 |
| lut 25 | 6099 zł | 196 | 8200 zł | 306 |
| mar 25 | 5946 zł | 185 | 8031 zł | 255 |
| kwi 25 | 6002 zł | 213 | 7911 zł | 141 |
| maj 25 | 6102 zł | 215 | 7640 zł | 145 |
| cze 25 | 6110 zł | 225 | 7491 zł | 132 |
| lip 25 | 5994 zł | 230 | 7623 zł | 149 |
| sie 25 | 5930 zł | 238 | 8232 zł | 129 |
| wrz 25 | 6099 zł | 264 | 8320 zł | 138 |
| paź 25 | 6185 zł | 262 | 8273 zł | 137 |
| lis 25 | 6265 zł | 265 | 8295 zł | 166 |
| gru 25 | 6189 zł | 237 | 8559 zł | 243 |
| sty 26 | 6127 zł | 245 | 8596 zł | 246 |
| lut 26 | 6250 zł | 235 | 8701 zł | 221 |
| mar 26 | 6229 zł | 261 | 8313 zł | 144 |
| kwi 26 | 6167 zł | 256 | 8040 zł | 120 |
| maj 26 | 6115 zł | 266 | 7887 zł | 92 |
| cze 26 | 6112 zł | 260 | 7773 zł | 72 |
| lip 26 | 6074 zł | 250 | 8313 zł | 84 |
| sie 26 | 5956 zł | 242 | 8361 zł | 86 |
| wrz 26 | 6000 zł | 167 | 8487 zł | 67 |
Ostatnio o 4,2% poniżej najwyższej typowej ceny na wykresie: 3 mies. do września 2026 (167 sprzedaży) wobec 3 mies. do listopada 2025 (265 sprzedaży).
Jak czytać wykres
Najwyższy punkt: 6265 zł/m², 265 sprzedaży, 3 mies. do listopada 2025; ostatni: 6000 zł/m², 167 sprzedaży, 3 mies. do września 2026. Wykres od grudnia 2024.
Każdy punkt to typowa cena z aktów z danego miesiąca i dwóch poprzednich; nie pokazujemy miesięcy z mniej niż 30 sprzedażami. Koniec wykresu wyznacza liczba sprzedaży: ostatni punkt ma co najmniej połowę typowej liczby sprzedaży, ale może jeszcze obejmować miesiące, które rejestr uzupełnia – powiaty wpisują akty z opóźnieniem.
Rok do roku: typowa cena w kolejnych latach
Zmiana typowej ceny w 2025 r. wobec 2024 r.: +1,1% – bez wyraźnej zmiany (mieszkania używane, za m²; 2024 r.: 933 sprzedaże, 2025 r.: 911 sprzedaży).
| Rok | Typowa cena za m², mieszkania używane | Zmiana po uwzględnieniu metrażu, do poprzedniego roku |
|---|---|---|
| 2025styczeń – grudzień 2025 | 6081 zł911 sprzedaży | +1,1%bez wyraźnej zmiany |
| 2024styczeń – grudzień 2024 | 6082 zł933 sprzedaże | +8,7% |
| 2023styczeń – grudzień 2023 | 5575 zł832 sprzedaże | +6,7% |
| 2022styczeń – grudzień 2022 | 5186 zł781 sprzedaży | – |
Ta zmiana jest za mała, żeby mówić o wzroście czy spadku: przy tej liczbie sprzedaży typowa cena sama waha się zwykle o ok. ±3%. Kwoty w tabeli to typowe ceny całego roku, a procent – zmiana po uwzględnieniu metrażu sprzedanych mieszkań, więc nie wynika wprost z dwóch sąsiednich kwot.
Jak liczymy zmianę rok do roku
Tylko pełne lata kalendarzowe, w których rejestr tego powiatu jest kompletny, i tylko przy co najmniej 30 sprzedażach mieszkań używanych w każdym roku. Zmianę typowej ceny liczymy przy tym samym metrażu sprzedanych mieszkań. To opis transakcji, które się odbyły – nie mówi, ile zyskało albo straciło konkretne mieszkanie, i nie jest prognozą.
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości. Źródła i licencje
Kupiłeś tu mieszkanie kilka lat temu? Sprawdź, jak zmieniła się typowa cena od roku zakupu.
Ulice, osiedla i dzielnice z największą zmianą typowej ceny rok do roku: gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej.
Osadź wykres u siebie
Wykres cen mieszkań – Częstochowa: typowa cena za m², liczba sprzedaży, okres, źródło i link. Wklej kod na stronę lub blog. Liczby odświeżają się same po każdej aktualizacji danych. Podgląd wykresu – Częstochowa
<iframe src="https://wycenowo.pl/osadz/ceny/czestochowa/" title="Wykres cen mieszkań – Częstochowa (wycenowo.pl)" width="100%" height="480" style="border:0;max-width:700px" loading="lazy"></iframe>
<p><a href="https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/czestochowa/">wycenowo.pl – ceny mieszkań Częstochowa</a></p>
Masz adres w Częstochowie?
Wpisz adres i metraż – piętro i stan podasz, jeśli je znasz. Gdy w okolicy było dość sprzedaży, dostaniesz szacunek z przedziałem i liczbą sprzedaży podobnych mieszkań, z których go policzyliśmy. Wynik nie ocenia stanu prawnego ani technicznego lokalu.
Nie chcesz podawać adresu? Wyceń z cen całej miejscowości →
Sprzedajesz mieszkanie? Umów konsultację – 199 zł (raport PDF w cenie konsultacji) albo sprawdź cenę od pośrednika.
Kupujesz tutaj? Sprawdź cenę z ogłoszenia albo omów ofertę z ekspertem.
Gdzie drożej, gdzie taniej
Ceny mieszkań w dzielnicach – Częstochowa
Typowa cena za m² w dzielnicach, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, osobno dla mieszkań używanych i nowych. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
Najdrożej: Częstochówka-Parkitka – 9023 zł/m²; najtaniej: Raków – 5087 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| Częstochówka-Parkitka | 9023 zł130 sprzedaży | 8886 zł308 sprzedaży |
| Północ | 6358 zł99 sprzedaży | 7378 zł89 sprzedaży |
| Trzech Wieszczów | 6117 zł55 sprzedaży mało sprzedaży | brak sprzedaży |
| Tysiąclecie | 6020 zł109 sprzedaży | brak sprzedaży |
| Wrzosowiak | 6011 zł87 sprzedaży | za mało sprzedażytylko 12 sprzedaży |
| Śródmieście | 5815 zł93 sprzedaże | 10 244 zł70 sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. |
| Stare Miasto | 5135 zł41 sprzedaży mało sprzedaży | 7862 zł57 sprzedaży mało sprzedaży |
| Raków | 5087 zł94 sprzedaże | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Podjasnogórska | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży | 7500 zł33 sprzedaże mało sprzedaży |
Pokaż wszystkie 9 dzielnic
mało sprzedaży – mniej niż 60 sprzedaży, więc taki wynik jest mniej pewny (co to znaczy).
Cena z dopiskiem „24 mies.” pochodzi z dwóch lat – w ostatnich 12 miesiącach było tam za mało sprzedaży.
Cena z dłuższego okresu (2 lata), bo w ostatnich 12 miesiącach było tam mniej niż 30 sprzedaży.
| Miejsce | Typowa cena za m² | Liczba sprzedaży | Okres |
|---|---|---|---|
| Ostatni Grosz | 5437 zł/m² | 42 sprzedaże mało sprzedaży | wrzesień 2024 – wrzesień 2026, 2 lata |
Dzielnice, w których sprzedaży było za mało, żeby podać typową cenę
Tu nawet w 2 latach było za mało sprzedaży, żeby podać typową cenę. Liczba przy nazwie – sprzedaże z ostatnich 12 miesięcy.
- Błesznomniej niż 10 sprzedaży
- Dźbów10 sprzedaży
- Gnaszyn-Kawodrzamniej niż 10 sprzedaży
- Grabówka12 sprzedaży
- Kiedrzyn10 sprzedaży
- Lisiniec21 sprzedaży
- Mirówbrak sprzedaży
- Stradommniej niż 10 sprzedaży
- Wyczerpy-Aniołówmniej niż 10 sprzedaży
- Zawodzie-Dąbie10 sprzedaży
Nazwę, typową cenę i liczbę sprzedaży pokazuje dymek – najedź na obszar albo go dotknij.
Typowa cena za m², mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026; szare pola – mniej niż 30 sprzedaży. Granice: © autorzy OpenStreetMap (ODbL). Kliknij dzielnicę, żeby zobaczyć szczegóły.
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Ceny na 6 ulicach
Typowa cena za m² przy ulicach z co najmniej 30 sprzedażami, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – najwięcej sprzedaży najpierw.
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena.
Wszystkie ulice w Częstochowie (31) → w tym 25 z ceną z 24 mies.
Metraż, nowe i używane
Jak różnią się ceny według metrażu, dzielnicy i rynku (nowe czy używane)
- Metraż (używane): najdrożej za m² 60–80 m², najtaniej 40–60 m² – różnica 9% (164 i 487 sprzedaży).
- Nowe czy używane: nowe o 36% drożej za m² (542 i 955 sprzedaży).
- Dzielnica (używane): Częstochówka-Parkitka o 77% drożej za m² niż Raków (130 i 94 sprzedaży).
- Typowe mieszkanie: najczęściej sprzedawały się mieszkania 40–60 m² – 715 z 1497 sprzedaży (48%).
- Piętro, winda, stan, standard: nie ma ich w rejestrze – nie podajemy, o ile zmieniają cenę (jak wyceniamy).
wrzesień 2025 – wrzesień 2026. To porównanie grup mieszkań, nie dopłata za sam metraż czy rynek.
| Metraż | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| do 40 m² | 6165 złtypowo 5,2–7,6 tys. zł · 266 sprzedaży | 8296 złtypowo 7,8–8,9 tys. zł · 48 sprzedaży mało sprzedaży |
| 40–60 m² | 5934 złtypowo 5,1–7,5 tys. zł · 487 sprzedaży | 8758 złtypowo 7,9–9,3 tys. zł · 228 sprzedaży |
| 60–80 m² | 6441 złtypowo 5,3–8,1 tys. zł · 164 sprzedaże | 8203 złtypowo 7,4–8,7 tys. zł · 231 sprzedaży |
| ponad 80 m² | 6396 złtypowo 4,5–8,2 tys. zł · 38 sprzedaży mało sprzedaży | 7698 złtypowo 6,8–8,6 tys. zł · 35 sprzedaży mało sprzedaży |
„Typowo” i pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena. Cenę podajemy od 30 sprzedaży w grupie.
Ile kosztuje mieszkanie 35, 50, 70 i 90 m² w Częstochowie?
Orientacyjnie, z typowej ceny za m² w przedziale (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026); dokładniej – formularz wyceny.
- 35 m² – około 216 000 zł (6165 zł/m² w przedziale do 40 m², 266 sprzedaży)
- 50 m² – około 297 000 zł (5934 zł/m² w przedziale 40–60 m², 487 sprzedaży)
- 70 m² – około 451 000 zł (6441 zł/m² w przedziale 60–80 m², 164 sprzedaże)
- 90 m² – około 576 000 zł (6396 zł/m² w przedziale ponad 80 m², 38 sprzedaży mało sprzedaży)
Według wielkości: do 40 m² · 40–60 m² · 60–80 m² · ponad 80 m²
Według liczby izb (używane, typowa cena całego mieszkania): 1 izba – 195 tys. zł (30 sprzedaży), 2 izby – 235 tys. zł (208 sprzedaży), 3 izby – 280 tys. zł (506 sprzedaży), 4+ izby – 357 tys. zł (205 sprzedaży); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Izba to nie zawsze pokój – bywa nią też oddzielna kuchnia, więc to nie ceny mieszkań dwu- czy trzypokojowych. Ceny według liczby izb w miastach.
Ile kosztuje mieszkanie w Częstochowie? Przykład: dwa mieszkania 50 m²
Szukasz mieszkania około 50 m² i wybierasz między dzielnicami? Tak wypadają dwie z największą liczbą sprzedaży mieszkań 40–60 m² (używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – typowa cena za m² tej grupy razy 50 m²:
Różnica to ok. 168 000 zł (58% za m²). To różnica między grupami sprzedanych mieszkań, a nie cena samej lokalizacji: w obu dzielnicach sprzedawały się różne budynki, piętra i mieszkania w różnym stanie. To ilustracja skali wydatku, nie wycena konkretnego mieszkania.
Do ceny dolicz koszty zakupu – podatek, notariusza, wpisy do księgi wieczystej i ewentualny remont (koszty kupującego).
Masz konkretne mieszkanie na oku? Porównamy je z podobnymi sprzedażami w okolicy. Sprawdź adres →
Co kupisz za swój budżet w Częstochowie
Orientacyjnie: ile metrów używanego mieszkania wychodzi za 3 przykładowe kwoty przy typowej cenie za m² w całym mieście i w dzielnicach. Środkowa kwota to mniej więcej cena 50 m² przy typowej cenie w mieście, pozostałe – o ok. 30% mniej i więcej. Sprzedaże: wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
| Gdzie | Za 200 tys. zł | Za 300 tys. zł | Za 400 tys. zł |
|---|---|---|---|
| Częstochowa – całe miasto6120 zł/m² · 955 sprzedaży | ok. 33 m² | ok. 49 m² | ok. 65 m² |
| Raków (najtańsza dzielnica)5087 zł/m² · 94 sprzedaże | ok. 39 m² | ok. 59 m² | ok. 79 m² |
| Trzech Wieszczów (dzielnica z ceną najbliżej typowej)6117 zł/m² · 55 sprzedaży mało sprzedaży | ok. 33 m² | ok. 49 m² | ok. 65 m² |
| Częstochówka-Parkitka (najdroższa dzielnica)9023 zł/m² · 130 sprzedaży | ok. 22 m² | ok. 33 m² | ok. 44 m² |
To przeliczenie orientacyjne (kwota ÷ typowa cena za m²), nie oferta: typowe ceny mieszkań sprzedanych w podanym okresie, z aktów notarialnych, bez kosztów zakupu i remontu. Pokazujemy tylko miejsca z co najmniej 30 sprzedażami; mało sprzedaży – od 30 do 59.
Sprawdź swój budżet dowolna kwota, metraż albo liczba pokoi
Ile sprzedaży w jakich cenach za m² – Częstochowa
Mieszkania używane od września 2025 do września 2026: 955 sprzedaży.
Tabela: przedział ceny za m² i liczba sprzedaży
| Cena za m² | Sprzedaże |
|---|---|
| poniżej 4 tys. zł | 62 |
| 4–5 tys. zł | 148 |
| 5–6 tys. zł | 240 |
| 6–7 tys. zł | 189 |
| 7–8 tys. zł | 119 |
| 8–9 tys. zł | 103 |
| 9–10 tys. zł | 31 |
| od 10 tys. zł | 63 |
Pasek – liczba sprzedaży w przedziale. Każdy przedział ma co najmniej 30 sprzedaży, skrajne zbierają wszystkie tańsze i droższe – bez pojedynczych transakcji.
Ceny ofertowe deweloperów a ceny z aktów – Częstochowa
W skrócie: cena ofertowa nowego mieszkania w Częstochowie jest prawie taka sama jak cena z aktów notarialnych.
Cena ofertowa to cena z cennika w dniu pobrania, a nie cena, za którą mieszkanie się sprzedało. Akt przy nowym mieszkaniu podpisuje się zwykle po oddaniu budynku, często rok–dwa po umowie deweloperskiej – to inne mieszkania i inny czas, więc różnica nie jest rabatem. Ceny ofertowe w innych miastach i opis danych
Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości; ceny ofertowe – cenniki deweloperów z dane.gov.pl (licencja CC0 1.0), opracowanie wycenowo.pl. Źródła i licencje
Kupujesz od dewelopera? Omów ofertę z ekspertem – zestawi cenę z cennika z cenami nowych mieszkań z aktów w okolicy.
Na tle województwa i Polski
Na tle województwa i Polski (mieszkania używane)
W skrócie: Częstochowa: o 1% mniej niż w całym województwie (śląskie, 11 019 sprzedaży) i o 31% mniej niż w Polsce (81 014 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
Cena województwa – ze wszystkich jego sprzedaży w rejestrze; powiaty bez udostępnionych danych nie są w niej ujęte.
Wśród 30 miejscowości z województwa śląskiego, dla których mamy typową cenę (mieszkania używane), Częstochowa ma 10. najwyższą typową cenę za m².
Ceny w okolicy
Najbliższe miejscowości z typową ceną (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026); odległość w linii prostej między środkami gmin. Taniej: Zawiercie (o 9%), Dąbrowa Górnicza (o 3%), Będzin (o 11%), Bytom (o 26%), Czeladź (o 18%), Chorzów (o 7%).
- Metr nowego mieszkania od dewelopera kosztował tu typowo o 38% drożej niż metr używanego w tym samym metrażu. Dane: 542 sprzedaże nowych i 955 używanych, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – porównanie miast.
- Na 1000 mieszkańców przypadło tu 7,4 sprzedaży mieszkań (1497 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026; mieszkańcy: GUS, licencja CC BY 4.0, stan na 31.12.2025; 17. miejsce z 23 miast) – porównanie miast.
Inne miejscowości – województwo śląskie
Typowa cena za m² (mieszkania używane) i liczba sprzedaży, od najwyższej.
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Częstochowa (typowa cena).
Szczegóły, źródła i pytania
Transakcje dostępne w rejestrze według miesiąca – Częstochowa
Mieszkania używane, czerwiec 2025 – maj 2026: liczba sprzedaży w rejestrze (pasek) i typowa cena za m² w miesiącu. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
listopad 2023 – grudzień 2025: najwyższa typowa cena – kwiecień: o 3,8% wyższa niż w 12 miesiącach wokół (169 sprzedaży z 2 lat). Więcej: kiedy najlepiej sprzedać mieszkanie.
Limit ceny w programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” – Częstochowa
W skrócie: typowa cena w Częstochowie: mieszkania używane – poniżej limitu, nowe mieszkania od dewelopera – poniżej limitu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026).
Szczegóły limitu i ceny dzielnic
W programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” (kredyt bez wkładu własnego z gwarancją BGK) cena za m² nie może przekroczyć limitu. Limit na IV kwartał 2026 (sprawdzone 5.10.2026) obok typowej ceny z aktów notarialnych:
- Mieszkania używane (i każdy zakup nie od dewelopera): limit 9421,10 zł/m² – typowa cena w Częstochowie: 6120 zł/m² (955 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – poniżej limitu.
- Nowe mieszkania od dewelopera (pierwszy nabywca): limit 10 145,80 zł/m² – typowa cena w Częstochowie: 8352 zł/m² (542 sprzedaże, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – poniżej limitu.
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (mieszkania używane): 8 z 8
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (nowe mieszkania): 4 z 4
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² i limit | Nowe – typowa cena za m² i limit |
|---|---|---|
| Raków | 5087 złponiżej limitu · 94 sprzedaże | za mało sprzedaży |
| Stare Miasto | 5135 złponiżej limitu · 41 sprzedaży mało sprzedaży | 7862 złponiżej limitu · 57 sprzedaży mało sprzedaży |
| Śródmieście | 5815 złponiżej limitu · 93 sprzedaże | za mało sprzedaży |
| Wrzosowiak | 6011 złponiżej limitu · 87 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Tysiąclecie | 6020 złponiżej limitu · 109 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Trzech Wieszczów | 6117 złponiżej limitu · 55 sprzedaży mało sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Północ | 6358 złponiżej limitu · 99 sprzedaży | 7378 złponiżej limitu · 89 sprzedaży |
| Częstochówka-Parkitka | 9023 złponiżej limitu · 130 sprzedaży | 8886 złponiżej limitu · 308 sprzedaży |
| Podjasnogórska | za mało sprzedaży | 7500 złponiżej limitu · 33 sprzedaże mało sprzedaży |
Typowe ceny dzielnic – wrzesień 2025 – wrzesień 2026, każda z co najmniej 30 sprzedaży (liczba sprzedaży – pod ceną w tabeli).
To typowe ceny; konkretne mieszkanie może być droższe lub tańsze – sprawdź cenę ogłoszenia narzędziem „Czy to dobra cena?”. O kredycie decyduje bank. Limit wyliczamy według ustawy: średni wskaźnik kosztu odtworzenia 1 m² 7247,00 zł (pozostała część województwa) z obwieszczeń wojewody z 25.03.2026 i 28.09.2026 × 1,3 albo 1,4. Wiążącą tabelę limitów publikuje BGK.
Jak dokładne są nasze wyceny – Częstochowa
Sprawdziliśmy to na 261 sprzedażach mieszkań używanych i nowych z okresu 24.06.2026–23.09.2026. Każde mieszkanie wyceniliśmy tak, jakby jeszcze się nie sprzedało – z cen podobnych mieszkań z całej miejscowości sprzed tej sprzedaży – i porównaliśmy wynik z ceną z aktu notarialnego. Połowa wycen różniła się od ceny z aktu o mniej niż 12,9%, a 42% – o najwyżej 10%. Wyniki w innych miastach
Rejestr cen nieruchomości – Częstochowa
Z Rejestru Cen Nieruchomości policzyliśmy 1497 sprzedaży mieszkań (Częstochowa, wrzesień 2025 – wrzesień 2026): 955 używanych i 542 nowe (od deweloperów). Bierzemy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań.
Jak samemu sprawdzić pojedyncze transakcje
Pojedyncze sprzedaże mieszkań pokazujemy w uproszczonej liście tylko na osobnych podstronach ulic z co najmniej 5 sprzedażami, w budynkach od 10 mieszkań. Transakcje z rejestru przejrzysz na geoportal.gov.pl. Jak czytać rejestr (rynek, udział 1/1, garaż w cenie) – w poradniku jak samemu czytać Rejestr Cen Nieruchomości.
Poza mieszkaniami: miejsce w hali garażowej w Częstochowie kosztowało typowo 40 tys. zł (112 sprzedaży); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Ceny miejsc postojowych i garaży w miastach.
Pytania i odpowiedzi – Częstochowa
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Częstochowie?
Typowa cena to 6120 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 955 sprzedaży): w połowie transakcji cena za m² była niższa, a w połowie wyższa. Połowa sprzedaży mieściła się między 5133 zł/m² a 7580 zł/m². Nowe mieszkania od deweloperów: typowo 8352 zł/m² (542 sprzedaże). To ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), a nie z ogłoszeń.
Ile mieszkań sprzedano według Rejestru Cen Nieruchomości w Częstochowie?
Od września 2025 do września 2026 policzyliśmy 1497 sprzedaży mieszkań: 955 używanych i 542 nowe (od deweloperów). Liczymy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań – bez udziałów, bonifikat i przetargów.
Czy nowe mieszkania są droższe niż używane w Częstochowie?
Nowe mieszkania od deweloperów sprzedawały się typowo po 8352 zł/m² (542 sprzedaże), a używane – po 6120 zł/m² (955 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Za m² nowego mieszkania płaci się tu typowo o 36% więcej niż za m² używanego. To porównanie różnych mieszkań: nowe często stoją w innych częściach miasta i bywają sprzedawane bez wykończenia, więc różnica nie mówi, ile kosztowałoby to samo mieszkanie w nowym budynku.
Ile jest warte mieszkanie 50 m² w Częstochowie?
Około 297 000 zł przy typowej cenie mieszkań 40–60 m² – 5934 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 487 sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 50 m² wychodzi orientacyjnie od 253 000 zł do 375 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 50 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie do 40 m² w Częstochowie?
Około 216 000 zł za 35 m² przy typowej cenie mieszkań do 40 m² – 6165 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 266 sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 35 m² wychodzi orientacyjnie od 180 000 zł do 265 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 35 m² – liczymy według metrażu, a nie liczby pokoi; piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje mieszkanie 70 m² w Częstochowie?
Około 451 000 zł za 70 m² przy typowej cenie mieszkań 60–80 m² – 6441 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 164 sprzedaże). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 70 m² wychodzi orientacyjnie od 374 000 zł do 569 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 70 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze w Częstochowie?
Najwyższa typowa cena za m²: Częstochówka-Parkitka – 9023 zł/m² (130 sprzedaży). Najniższa: Raków – 5087 zł/m² (94 sprzedaże). Porównujemy 8 dzielnic, mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Typowa cena zależy też od tego, jakie mieszkania akurat się tam sprzedały – metraż, wiek budynku.
Czy mieszkania w Częstochowie są droższe niż w całej Polsce?
W całej Polsce typowa cena za m² to 8893 zł/m² (81 014 sprzedaży) – tu jest o 31% taniej. Województwo śląskie: 6203 zł/m² (11 019 sprzedaży) – tu o 1% taniej. Porównujemy mieszkania używane z tego samego okresu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026): używane z używanymi, nowe z nowymi.
Czy ceny mieszkań rosną, czy spadają w Częstochowie?
Typowa cena w ostatnich 6 mies. wobec 6 wcześniejszych: −4,1%. Mieszkania używane – teraz 6008 zł/m² z 455 sprzedaży od marca 2026 do września 2026, wcześniej 6266 zł/m² z 500 sprzedaży od września 2025 do marca 2026. Ta zmiana jest za mała, żeby mówić o wzroście czy spadku: przy tej liczbie sprzedaży typowa cena sama waha się zwykle o ok. ±5%. Typowa cena opisuje mieszkania, które akurat się sprzedały – inna mieszanka (np. więcej sprzedaży w nowszych blokach) też ją przesuwa. Ostatnie miesiące w rejestrze bywają niepełne: część aktów trafia do niego z opóźnieniem. To opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Jak aktualne są ceny mieszkań w Częstochowie?
Ceny na tej stronie obejmują sprzedaże od września 2025 do września 2026 – razem 1497 sprzedaży mieszkań. Dane z Rejestru Cen Nieruchomości pobieramy co miesiąc; ostatnie pobranie: 12.10.2026. Najnowszy akt w rejestrze: 09.09.2026. Urzędy wpisują akty notarialne do rejestru z opóźnieniem – zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego ostatnie miesiące bywają niepełne. Dlatego okres kończy się przed dniem pobrania, a najnowsze tygodnie jeszcze się uzupełniają. Typową cenę liczymy z całego okresu – to opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Obserwuj to miejsce
Chcesz śledzić ceny – Częstochowa? Co miesiąc, gdy w rejestrze pojawią się nowe dane, napiszemy, jeśli zmieni się tu typowa cena za m² – bez reklam. Potwierdzisz to w e-mailu, wypiszesz się jednym kliknięciem. Polityka prywatności.

Karta do udostępnienia
Ceny z tej strony na jednej grafice – wyślij znajomym albo wrzuć w social media.
Cytując, podaj: „Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl, okres wrzesień 2025 – wrzesień 2026, https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/czestochowa/”.