Ceny mieszkań – Kraków (ceny transakcyjne)
Ceny transakcyjne z Rejestru Cen Nieruchomości: mieszkania używane sprzedawały się tu od września 2025 do września 2026 typowo po 14 814 zł/m² (5639 sprzedaży z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń).
- Typowa cena14 814 zł/m²mieszkania używane, 5639 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026
- Twoja dzielnica18 dzielnictypowa cena i liczba sprzedaży w każdej
- Twój metraż4 przedziałydo 40, 40–60, 60–80 i ponad 80 m²
- Wyceń swój adresbezpłatnie, bez telefonu
Typowa cena mieszkań używanych w dostępnych transakcjach. Większość sprzedaży pochodzi z okresu: październik 2025 – maj 2026. Aktualizacja bazy: 12.10.2026.
W skrócie – Kraków
Skąd ta liczba? Z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), ostatnia sprzedaż: wrzesień 2026, pobrane 12.10.2026. Liczymy z 11 564 sprzedaży całych mieszkań od września 2025 do września 2026. Typowa cena: połowa sprzedaży taniej, połowa drożej; podajemy ją od 30 sprzedaży. To ceny z aktów, nie z ogłoszeń. Jak liczymy
Czy ceny rosną, czy spadają – Kraków
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Dane w tabeli
| Miesiąc | Mieszkania używane | sprzedaży | Nowe od dewelopera | sprzedaży |
|---|---|---|---|---|
| gru 24 | 14 851 zł | 1361 | 13 121 zł | 2007 |
| sty 25 | 14 875 zł | 1309 | 13 000 zł | 2172 |
| lut 25 | 14 847 zł | 1291 | 13 252 zł | 2141 |
| mar 25 | 14 737 zł | 1335 | 13 378 zł | 1837 |
| kwi 25 | 14 613 zł | 1411 | 14 216 zł | 1473 |
| maj 25 | 14 595 zł | 1522 | 14 449 zł | 1291 |
| cze 25 | 14 535 zł | 1539 | 14 743 zł | 1030 |
| lip 25 | 14 481 zł | 1617 | 14 700 zł | 1101 |
| sie 25 | 14 525 zł | 1621 | 14 922 zł | 1161 |
| wrz 25 | 14 679 zł | 1742 | 14 980 zł | 1246 |
| paź 25 | 14 752 zł | 1690 | 14 706 zł | 1322 |
| lis 25 | 14 683 zł | 1622 | 14 555 zł | 1636 |
| gru 25 | 14 597 zł | 1481 | 14 732 zł | 2188 |
| sty 26 | 14 691 zł | 1411 | 14 949 zł | 2194 |
| lut 26 | 14 779 zł | 1433 | 15 252 zł | 2031 |
| mar 26 | 14 744 zł | 1467 | 15 238 zł | 1815 |
| kwi 26 | 14 731 zł | 1562 | 15 198 zł | 2066 |
| maj 26 | 14 788 zł | 1598 | 15 200 zł | 2013 |
| cze 26 | 14 876 zł | 1660 | 15 393 zł | 1680 |
| lip 26 | 14 930 zł | 1608 | 16 004 zł | 971 |
| sie 26 | 15 049 zł | 1437 | 16 352 zł | 487 |
| wrz 26 | 15 159 zł | 875 | 16 207 zł | 154 |
Ostatnio najwyższa typowa cena na wykresie: 3 mies. do września 2026 (875 sprzedaży).
Jak czytać wykres
Ostatni punkt: 15 159 zł/m², 875 sprzedaży, 3 mies. do września 2026. Wykres od grudnia 2024.
Każdy punkt to typowa cena z aktów z danego miesiąca i dwóch poprzednich; nie pokazujemy miesięcy z mniej niż 30 sprzedażami. Koniec wykresu wyznacza liczba sprzedaży: ostatni punkt ma co najmniej połowę typowej liczby sprzedaży, ale może jeszcze obejmować miesiące, które rejestr uzupełnia – powiaty wpisują akty z opóźnieniem.
Rok do roku: typowa cena w kolejnych latach
Zmiana typowej ceny w 2025 r. wobec 2024 r.: +1,3% – więcej niż zwykłe wahania (mieszkania używane, za m²; 2024 r.: 6023 sprzedaże, 2025 r.: 6097 sprzedaży).
| Rok | Typowa cena za m², mieszkania używane | Zmiana po uwzględnieniu metrażu, do poprzedniego roku |
|---|---|---|
| 2025styczeń – grudzień 2025 | 14 634 zł6097 sprzedaży | +1,3% |
| 2024styczeń – grudzień 2024 | 14 487 zł6023 sprzedaże | +22,4% |
| 2023styczeń – grudzień 2023 | 11 842 zł6851 sprzedaży | +10,4% |
| 2022styczeń – grudzień 2022 | 10 750 zł5894 sprzedaże | – |
Ta zmiana jest większa niż zwykłe wahania typowej ceny przy tej liczbie sprzedaży (ok. ±1%). Kwoty w tabeli to typowe ceny całego roku, a procent – zmiana po uwzględnieniu metrażu sprzedanych mieszkań, więc nie wynika wprost z dwóch sąsiednich kwot.
Jak liczymy zmianę rok do roku
Tylko pełne lata kalendarzowe, w których rejestr tego powiatu jest kompletny, i tylko przy co najmniej 30 sprzedażach mieszkań używanych w każdym roku. Zmianę typowej ceny liczymy przy tym samym metrażu sprzedanych mieszkań. To opis transakcji, które się odbyły – nie mówi, ile zyskało albo straciło konkretne mieszkanie, i nie jest prognozą.
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości. Źródła i licencje
Kupiłeś tu mieszkanie kilka lat temu? Sprawdź, jak zmieniła się typowa cena od roku zakupu.
Ulice, osiedla i dzielnice z największą zmianą typowej ceny rok do roku: gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej – 5 miejsc z tej miejscowości na listach.
Osadź wykres u siebie
Wykres cen mieszkań – Kraków: typowa cena za m², liczba sprzedaży, okres, źródło i link. Wklej kod na stronę lub blog. Liczby odświeżają się same po każdej aktualizacji danych. Podgląd wykresu – Kraków
<iframe src="https://wycenowo.pl/osadz/ceny/krakow/" title="Wykres cen mieszkań – Kraków (wycenowo.pl)" width="100%" height="480" style="border:0;max-width:700px" loading="lazy"></iframe>
<p><a href="https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/krakow/">wycenowo.pl – ceny mieszkań Kraków</a></p>
Masz adres w Krakowie?
Wpisz adres i metraż – piętro i stan podasz, jeśli je znasz. Gdy w okolicy było dość sprzedaży, dostaniesz szacunek z przedziałem i liczbą sprzedaży podobnych mieszkań, z których go policzyliśmy. Wynik nie ocenia stanu prawnego ani technicznego lokalu.
Nie chcesz podawać adresu? Wyceń z cen całej miejscowości →
Sprzedajesz mieszkanie? Umów konsultację – 199 zł (raport PDF w cenie konsultacji) albo sprawdź cenę od pośrednika.
Kupujesz tutaj? Sprawdź cenę z ogłoszenia albo omów ofertę z ekspertem.
Gdzie drożej, gdzie taniej
Ceny mieszkań w dzielnicach – Kraków
Typowa cena za m² w dzielnicach, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, osobno dla mieszkań używanych i nowych. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
Najdrożej: Stare Miasto – 18 995 zł/m²; najtaniej: Wzgórza Krzesławickie – 12 142 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| Stare Miasto | 18 995 zł335 sprzedaży | 20 674 zł214 sprzedaży |
| Grzegórzki | 17 624 zł295 sprzedaży | 19 934 zł220 sprzedaży |
| Podgórze | 17 600 zł490 sprzedaży | 15 186 zł1547 sprzedaży |
| Zwierzyniec | 17 446 zł121 sprzedaży | 18 164 zł72 sprzedaże |
| Krowodrza | 16 264 zł297 sprzedaży | 20 241 zł148 sprzedaży |
| Czyżyny | 15 355 zł207 sprzedaży | 13 400 zł294 sprzedaże |
| Bronowice | 15 198 zł209 sprzedaży | 16 149 zł465 sprzedaży |
| Dębniki | 14 761 zł525 sprzedaży | 14 896 zł422 sprzedaże |
| Prądnik Biały | 14 719 zł669 sprzedaży | 14 639 zł1293 sprzedaże |
| Łagiewniki-Borek Fałęcki | 14 520 zł78 sprzedaży | 17 647 zł111 sprzedaży |
| Prądnik Czerwony | 14 464 zł312 sprzedaży | 15 580 zł110 sprzedaży |
| Podgórze Duchackie | 14 362 zł294 sprzedaże | 14 283 zł264 sprzedaże |
| Mistrzejowice | 13 806 zł216 sprzedaży | 14 390 zł137 sprzedaży |
| Swoszowice | 13 422 zł137 sprzedaży | 8883 zł117 sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. |
| Bieżanów-Prokocim | 13 323 zł397 sprzedaży | 13 884 zł159 sprzedaży |
| Bieńczyce | 12 572 zł191 sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| Nowa Huta | 12 319 zł302 sprzedaże | 13 071 zł60 sprzedaży |
| Wzgórza Krzesławickie | 12 142 zł112 sprzedaży | 11 134 zł167 sprzedaży |
Pokaż wszystkie 18 dzielnic
Cena z dopiskiem „24 mies.” pochodzi z dwóch lat – w ostatnich 12 miesiącach było tam za mało sprzedaży.
Nazwę, typową cenę i liczbę sprzedaży pokazuje dymek – najedź na obszar albo go dotknij.
Typowa cena za m², mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026; szare pola – mniej niż 30 sprzedaży. Granice: © autorzy OpenStreetMap (ODbL). Kliknij dzielnicę, żeby zobaczyć szczegóły.
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Ceny mieszkań na osiedlach – Kraków
Typowa cena za m² mieszkań używanych, wrzesień 2025 – wrzesień 2026: 46 osiedli z co najmniej 30 sprzedażami.
Najdrożej: Zabłocie – 20 068 zł/m²; najtaniej: Wzgórza Krzesławickie – 12 071 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
… 33 osiedla w środku w rankingu
BieżanówBieżanów-Prokocim · 81 sprzedaży12 940 złKurdwanówPodgórze Duchackie · 70 sprzedaży12 920 złBieńczyceBieńczyce · 187 sprzedaży12 568 złNowa HutaNowa Huta · 297 sprzedaży12 336 złWzgórza KrzesławickieWzgórza Krzesławickie · 78 sprzedaży12 071 złPasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Kraków (typowa cena).
Ceny na 25 ulicach (+38 tylko z nowymi mieszkaniami)
Typowa cena za m² mieszkań używanych przy ulicach z co najmniej 30 sprzedażami, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – najwięcej sprzedaży najpierw.
Najdrożej: ul. Mogilska – 21 935 zł/m²; najtaniej: Osiedle Kazimierzowskie – 12 299 zł/m² (typowa cena za m², mieszkania używane).
… 15 ulic z mniejszą liczbą sprzedaży
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Kraków (mieszkania używane).
Wszystkie ulice w Krakowie (239) → w tym 176 z ceną z 24 mies.
Metraż, nowe i używane
Jak różnią się ceny według metrażu, dzielnicy i rynku (nowe czy używane)
- Metraż (używane): najdrożej za m² do 40 m², najtaniej 60–80 m² – różnica 10% (1803 i 855 sprzedaży).
- Nowe czy używane: nowe o 2% drożej za m² (5925 i 5639 sprzedaży).
- Dzielnica (używane): Stare Miasto o 56% drożej za m² niż Wzgórza Krzesławickie (335 i 112 sprzedaży).
- Typowe mieszkanie: najczęściej sprzedawały się mieszkania 40–60 m² – 5222 z 11 564 sprzedaży (45%).
- Piętro, winda, stan, standard: nie ma ich w rejestrze – nie podajemy, o ile zmieniają cenę (jak wyceniamy).
wrzesień 2025 – wrzesień 2026. To porównanie grup mieszkań, nie dopłata za sam metraż czy rynek.
| Metraż | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| do 40 m² | 15 778 złtypowo 13,7–18 tys. zł · 1803 sprzedaże | 16 455 złtypowo 15,2–18,3 tys. zł · 1365 sprzedaży |
| 40–60 m² | 14 361 złtypowo 12,7–16,5 tys. zł · 2611 sprzedaży | 15 000 złtypowo 13,9–16,8 tys. zł · 2611 sprzedaży |
| 60–80 m² | 14 345 złtypowo 12,2–16,9 tys. zł · 855 sprzedaży | 13 898 złtypowo 12,6–15,9 tys. zł · 1358 sprzedaży |
| ponad 80 m² | 14 569 złtypowo 11,9–17,9 tys. zł · 370 sprzedaży | 13 837 złtypowo 11,8–17,4 tys. zł · 591 sprzedaży |
„Typowo” i pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena. Cenę podajemy od 30 sprzedaży w grupie.
Ile kosztuje mieszkanie 35, 50, 70 i 90 m² w Krakowie?
Orientacyjnie, z typowej ceny za m² w przedziale (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026); dokładniej – formularz wyceny.
- 35 m² – około 552 000 zł (15 778 zł/m² w przedziale do 40 m², 1803 sprzedaże)
- 50 m² – około 718 000 zł (14 361 zł/m² w przedziale 40–60 m², 2611 sprzedaży)
- 70 m² – około 1 004 000 zł (14 345 zł/m² w przedziale 60–80 m², 855 sprzedaży)
- 90 m² – około 1 311 000 zł (14 569 zł/m² w przedziale ponad 80 m², 370 sprzedaży)
Według wielkości: do 40 m² · 40–60 m² · 60–80 m² · ponad 80 m²
Według liczby izb (używane, typowa cena całego mieszkania): 1 izba – 500 tys. zł (584 sprzedaże), 2 izby – 630 tys. zł (1864 sprzedaże), 3 izby – 710 tys. zł (2041 sprzedaży), 4+ izby – 850 tys. zł (1142 sprzedaże); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Izba to nie zawsze pokój – bywa nią też oddzielna kuchnia, więc to nie ceny mieszkań dwu- czy trzypokojowych. Ceny według liczby izb w miastach.
Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie? Przykład: dwa mieszkania 50 m²
Szukasz mieszkania około 50 m² i wybierasz między dzielnicami? Tak wypadają dwie z największą liczbą sprzedaży mieszkań 40–60 m² (używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – typowa cena za m² tej grupy razy 50 m²:
Kwoty są prawie takie same. To różnica między grupami sprzedanych mieszkań, a nie cena samej lokalizacji: w obu dzielnicach sprzedawały się różne budynki, piętra i mieszkania w różnym stanie. To ilustracja skali wydatku, nie wycena konkretnego mieszkania.
Do ceny dolicz koszty zakupu – podatek, notariusza, wpisy do księgi wieczystej i ewentualny remont (koszty kupującego).
Masz konkretne mieszkanie na oku? Porównamy je z podobnymi sprzedażami w okolicy. Sprawdź adres →
Co kupisz za swój budżet w Krakowie
Orientacyjnie: ile metrów używanego mieszkania wychodzi za 3 przykładowe kwoty przy typowej cenie za m² w całym mieście i w dzielnicach. Środkowa kwota to mniej więcej cena 50 m² przy typowej cenie w mieście, pozostałe – o ok. 30% mniej i więcej. Sprzedaże: wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
| Gdzie | Za 500 tys. zł | Za 750 tys. zł | Za 950 tys. zł |
|---|---|---|---|
| Kraków – całe miasto14 814 zł/m² · 5639 sprzedaży | ok. 34 m² | ok. 51 m² | ok. 64 m² |
| Wzgórza Krzesławickie (najtańsza dzielnica)12 142 zł/m² · 112 sprzedaży | ok. 41 m² | ok. 62 m² | ok. 78 m² |
| Dębniki (dzielnica z ceną najbliżej typowej)14 761 zł/m² · 525 sprzedaży | ok. 34 m² | ok. 51 m² | ok. 64 m² |
| Stare Miasto (najdroższa dzielnica)18 995 zł/m² · 335 sprzedaży | ok. 26 m² | ok. 39 m² | ok. 50 m² |
To przeliczenie orientacyjne (kwota ÷ typowa cena za m²), nie oferta: typowe ceny mieszkań sprzedanych w podanym okresie, z aktów notarialnych, bez kosztów zakupu i remontu. Pokazujemy tylko miejsca z co najmniej 30 sprzedażami.
Sprawdź swój budżet dowolna kwota, metraż albo liczba pokoi
Ile sprzedaży w jakich cenach za m² – Kraków
Mieszkania używane od września 2025 do września 2026: 5639 sprzedaży.
Tabela: przedział ceny za m² i liczba sprzedaży
| Cena za m² | Sprzedaże |
|---|---|
| poniżej 12 tys. zł | 922 |
| 12–14 tys. zł | 1300 |
| 14–16 tys. zł | 1410 |
| 16–18 tys. zł | 940 |
| 18–20 tys. zł | 491 |
| 20–22 tys. zł | 269 |
| od 22 tys. zł | 307 |
Pasek – liczba sprzedaży w przedziale. Każdy przedział ma co najmniej 30 sprzedaży, skrajne zbierają wszystkie tańsze i droższe – bez pojedynczych transakcji.
Ceny ofertowe deweloperów a ceny z aktów – Kraków
W skrócie: cena ofertowa nowego mieszkania w Krakowie jest o 5% wyższa niż cena z aktów notarialnych.
Cena ofertowa to cena z cennika w dniu pobrania, a nie cena, za którą mieszkanie się sprzedało. Akt przy nowym mieszkaniu podpisuje się zwykle po oddaniu budynku, często rok–dwa po umowie deweloperskiej – to inne mieszkania i inny czas, więc różnica nie jest rabatem. Ceny ofertowe w innych miastach i opis danych
Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości; ceny ofertowe – cenniki deweloperów z dane.gov.pl (licencja CC0 1.0), opracowanie wycenowo.pl. Źródła i licencje
Kupujesz od dewelopera? Omów ofertę z ekspertem – zestawi cenę z cennika z cenami nowych mieszkań z aktów w okolicy.
Na tle województwa i Polski
Na tle województwa i Polski (mieszkania używane)
W skrócie: Kraków: o 6% więcej niż w całym województwie (małopolskie, 7212 sprzedaży) i o 67% więcej niż w Polsce (81 014 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
Cena województwa – ze wszystkich jego sprzedaży w rejestrze; powiaty bez udostępnionych danych nie są w niej ujęte.
Wśród 16 miejscowości z województwa małopolskiego, dla których mamy typową cenę (mieszkania używane), Kraków ma 2. najwyższą typową cenę za m².
Ceny w okolicy
Najbliższe miejscowości z typową ceną (mieszkania używane); odległość w linii prostej między środkami gmin. Taniej: Wieliczka (o 20%), Niepołomice (o 19%), Skawina (o 32%), Dąbrowa Górnicza (o 60%).
- Metr nowego mieszkania od dewelopera kosztował tu typowo o 2% drożej niż metr używanego w tym samym metrażu. Dane: 5925 sprzedaży nowych i 5639 używanych, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – porównanie miast.
- Używane mieszkania do 2 km od Rynku Głównego sprzedawały się typowo po 17 343 zł/m² (672 sprzedaże), a ponad 7 km – po 13 145 zł/m² (742 sprzedaże), wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – odległość od centrum.
Inne miejscowości – województwo małopolskie
Typowa cena za m² (mieszkania używane) i liczba sprzedaży, od najwyższej.
Szczegóły, źródła i pytania
Transakcje dostępne w rejestrze według miesiąca – Kraków
Mieszkania używane, czerwiec 2025 – maj 2026: liczba sprzedaży w rejestrze (pasek) i typowa cena za m² w miesiącu. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
listopad 2023 – grudzień 2025: najwyższa typowa cena – kwiecień: o 2,6% wyższa niż w 12 miesiącach wokół (954 sprzedaże z 2 lat); najniższa typowa cena – listopad: o 2,3% niższa (1561 sprzedaży z 3 lat). Więcej: kiedy najlepiej sprzedać mieszkanie.
Limit ceny w programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” – Kraków
W skrócie: typowa cena w Krakowie: mieszkania używane – powyżej limitu, nowe mieszkania od dewelopera – powyżej limitu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026).
Szczegóły limitu i ceny dzielnic
W programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” (kredyt bez wkładu własnego z gwarancją BGK) cena za m² nie może przekroczyć limitu. Limit na IV kwartał 2026 (sprawdzone 5.10.2026) obok typowej ceny z aktów notarialnych:
- Mieszkania używane (i każdy zakup nie od dewelopera): limit 13 017,55 zł/m² – typowa cena w Krakowie: 14 814 zł/m² (5639 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – powyżej limitu.
- Nowe mieszkania od dewelopera (pierwszy nabywca): limit 14 018,90 zł/m² – typowa cena w Krakowie: 15 099 zł/m² (5925 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – powyżej limitu.
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (mieszkania używane): 3 z 18
- Dzielnice z typową ceną poniżej limitu (nowe mieszkania): 4 z 16
| Dzielnica | Używane – typowa cena za m² i limit | Nowe – typowa cena za m² i limit |
|---|---|---|
| Wzgórza Krzesławickie | 12 142 złponiżej limitu · 112 sprzedaży | 11 134 złponiżej limitu · 167 sprzedaży |
| Nowa Huta | 12 319 złponiżej limitu · 302 sprzedaże | 13 071 złponiżej limitu · 60 sprzedaży |
| Bieńczyce | 12 572 złponiżej limitu · 191 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Bieżanów-Prokocim | 13 323 złpowyżej limitu · 397 sprzedaży | 13 884 złponiżej limitu · 159 sprzedaży |
| Swoszowice | 13 422 złpowyżej limitu · 137 sprzedaży | za mało sprzedaży |
| Mistrzejowice | 13 806 złpowyżej limitu · 216 sprzedaży | 14 390 złpowyżej limitu · 137 sprzedaży |
| Podgórze Duchackie | 14 362 złpowyżej limitu · 294 sprzedaże | 14 283 złpowyżej limitu · 264 sprzedaże |
| Prądnik Czerwony | 14 464 złpowyżej limitu · 312 sprzedaży | 15 580 złpowyżej limitu · 110 sprzedaży |
| Łagiewniki-Borek Fałęcki | 14 520 złpowyżej limitu · 78 sprzedaży | 17 647 złpowyżej limitu · 111 sprzedaży |
| Prądnik Biały | 14 719 złpowyżej limitu · 669 sprzedaży | 14 639 złpowyżej limitu · 1293 sprzedaże |
| Dębniki | 14 761 złpowyżej limitu · 525 sprzedaży | 14 896 złpowyżej limitu · 422 sprzedaże |
| Bronowice | 15 198 złpowyżej limitu · 209 sprzedaży | 16 149 złpowyżej limitu · 465 sprzedaży |
| Czyżyny | 15 355 złpowyżej limitu · 207 sprzedaży | 13 400 złponiżej limitu · 294 sprzedaże |
| Krowodrza | 16 264 złpowyżej limitu · 297 sprzedaży | 20 241 złpowyżej limitu · 148 sprzedaży |
| Zwierzyniec | 17 446 złpowyżej limitu · 121 sprzedaży | 18 164 złpowyżej limitu · 72 sprzedaże |
| Podgórze | 17 600 złpowyżej limitu · 490 sprzedaży | 15 186 złpowyżej limitu · 1547 sprzedaży |
| Grzegórzki | 17 624 złpowyżej limitu · 295 sprzedaży | 19 934 złpowyżej limitu · 220 sprzedaży |
| Stare Miasto | 18 995 złpowyżej limitu · 335 sprzedaży | 20 674 złpowyżej limitu · 214 sprzedaży |
Pozostałe dzielnice – jeszcze 10
Typowe ceny dzielnic – wrzesień 2025 – wrzesień 2026, każda z co najmniej 30 sprzedaży (liczba sprzedaży – pod ceną w tabeli).
To typowe ceny; konkretne mieszkanie może być droższe lub tańsze – sprawdź cenę ogłoszenia narzędziem „Czy to dobra cena?”. O kredycie decyduje bank. Limit wyliczamy według ustawy: średni wskaźnik kosztu odtworzenia 1 m² 10 013,50 zł (stolica województwa) z obwieszczeń wojewody z 31.03.2026 i 29.09.2026 × 1,3 albo 1,4. Wiążącą tabelę limitów publikuje BGK.
Jak dokładne są nasze wyceny – Kraków
Sprawdziliśmy to na 1269 sprzedażach mieszkań używanych i nowych z okresu 24.06.2026–23.09.2026. Każde mieszkanie wyceniliśmy tak, jakby jeszcze się nie sprzedało – z cen podobnych mieszkań z całej miejscowości sprzed tej sprzedaży – i porównaliśmy wynik z ceną z aktu notarialnego. Połowa wycen różniła się od ceny z aktu o mniej niż 13,5%, a 39% – o najwyżej 10%. Wyniki w innych miastach
Rejestr cen nieruchomości – Kraków
Z Rejestru Cen Nieruchomości policzyliśmy 11 564 sprzedaże mieszkań (Kraków, wrzesień 2025 – wrzesień 2026): 5639 używanych i 5925 nowych (od deweloperów). Bierzemy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań.
Jak samemu sprawdzić pojedyncze transakcje
Pojedyncze sprzedaże mieszkań pokazujemy w uproszczonej liście tylko na osobnych podstronach ulic z co najmniej 5 sprzedażami, w budynkach od 10 mieszkań. Transakcje z rejestru przejrzysz na geoportal.gov.pl. Jak czytać rejestr (rynek, udział 1/1, garaż w cenie) – w poradniku jak samemu czytać Rejestr Cen Nieruchomości.
Poza mieszkaniami: miejsce w hali garażowej w Krakowie kosztowało typowo 55 tys. zł (927 sprzedaży), garaż jako osobny lokal – 100 tys. zł (182 sprzedaże); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Ceny miejsc postojowych i garaży w miastach.
Pytania i odpowiedzi – Kraków
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krakowie?
Typowa cena to 14 814 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 5639 sprzedaży): w połowie transakcji cena za m² była niższa, a w połowie wyższa. Połowa sprzedaży mieściła się między 12 867 zł/m² a 17 141 zł/m². Nowe mieszkania od deweloperów: typowo 15 099 zł/m² (5925 sprzedaży). To ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), a nie z ogłoszeń.
Ile mieszkań sprzedano według Rejestru Cen Nieruchomości w Krakowie?
Od września 2025 do września 2026 policzyliśmy 11 564 sprzedaże mieszkań: 5639 używanych i 5925 nowych (od deweloperów). Liczymy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań – bez udziałów, bonifikat i przetargów.
Czy nowe mieszkania są droższe niż używane w Krakowie?
Nowe mieszkania od deweloperów sprzedawały się typowo po 15 099 zł/m² (5925 sprzedaży), a używane – po 14 814 zł/m² (5639 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Za m² nowego mieszkania płaci się tu typowo o 2% więcej niż za m² używanego. To porównanie różnych mieszkań: nowe często stoją w innych częściach miasta i bywają sprzedawane bez wykończenia, więc różnica nie mówi, ile kosztowałoby to samo mieszkanie w nowym budynku.
Ile jest warte mieszkanie 50 m² w Krakowie?
Około 718 000 zł przy typowej cenie mieszkań 40–60 m² – 14 361 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 2611 sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 50 m² wychodzi orientacyjnie od 634 000 zł do 823 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 50 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie do 40 m² w Krakowie?
Około 552 000 zł za 35 m² przy typowej cenie mieszkań do 40 m² – 15 778 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 1803 sprzedaże). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 35 m² wychodzi orientacyjnie od 481 000 zł do 630 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 35 m² – liczymy według metrażu, a nie liczby pokoi; piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje mieszkanie 70 m² w Krakowie?
Około 1 004 000 zł za 70 m² przy typowej cenie mieszkań 60–80 m² – 14 345 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 855 sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 70 m² wychodzi orientacyjnie od 856 000 zł do 1 185 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 70 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze w Krakowie?
Najwyższa typowa cena za m²: Stare Miasto – 18 995 zł/m² (335 sprzedaży). Najniższa: Wzgórza Krzesławickie – 12 142 zł/m² (112 sprzedaży). Porównujemy 18 dzielnic, mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Typowa cena zależy też od tego, jakie mieszkania akurat się tam sprzedały – metraż, wiek budynku.
Czy mieszkania w Krakowie są droższe niż w całej Polsce?
W całej Polsce typowa cena za m² to 8893 zł/m² (81 014 sprzedaży) – tu jest o 67% drożej. Województwo małopolskie: 14 008 zł/m² (7212 sprzedaży) – tu o 6% drożej. Porównujemy mieszkania używane z tego samego okresu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026): używane z używanymi, nowe z nowymi.
Czy ceny mieszkań rosną, czy spadają w Krakowie?
Typowa cena w ostatnich 6 mies. wobec 6 wcześniejszych: +2%. Mieszkania używane – teraz 14 974 zł/m² z 2716 sprzedaży od marca 2026 do września 2026, wcześniej 14 682 zł/m² z 2923 sprzedaży od września 2025 do marca 2026. Ta zmiana jest większa niż zwykłe wahania typowej ceny przy tej liczbie sprzedaży (ok. ±1,3%). Typowa cena opisuje mieszkania, które akurat się sprzedały – inna mieszanka (np. więcej sprzedaży w nowszych blokach) też ją przesuwa. Ostatnie miesiące w rejestrze bywają niepełne: część aktów trafia do niego z opóźnieniem. To opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Jak aktualne są ceny mieszkań w Krakowie?
Ceny na tej stronie obejmują sprzedaże od września 2025 do września 2026 – razem 11 564 sprzedaże mieszkań. Dane z Rejestru Cen Nieruchomości pobieramy co miesiąc; ostatnie pobranie: 12.10.2026. Najnowszy akt w rejestrze: 18.09.2026. Urzędy wpisują akty notarialne do rejestru z opóźnieniem – zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego ostatnie miesiące bywają niepełne. Dlatego okres kończy się przed dniem pobrania, a najnowsze tygodnie jeszcze się uzupełniają. Typową cenę liczymy z całego okresu – to opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Obserwuj to miejsce
Chcesz śledzić ceny – Kraków? Co miesiąc, gdy w rejestrze pojawią się nowe dane, napiszemy, jeśli zmieni się tu typowa cena za m² – bez reklam. Potwierdzisz to w e-mailu, wypiszesz się jednym kliknięciem. Polityka prywatności.

Karta do udostępnienia
Ceny z tej strony na jednej grafice – wyślij znajomym albo wrzuć w social media.
Cytując, podaj: „Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl, okres wrzesień 2025 – wrzesień 2026, https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/krakow/”.