Ceny mieszkań – Zakopane (ceny transakcyjne)
Ceny transakcyjne z Rejestru Cen Nieruchomości: mieszkania używane sprzedawały się tu od września 2025 do września 2026 typowo po 17 883 zł/m² (132 sprzedaże z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń).
- Typowa cena17 883 zł/m²mieszkania używane, 132 sprzedaże, wrzesień 2025 – wrzesień 2026
- Twój metraż4 przedziałydo 40, 40–60, 60–80 i ponad 80 m²
- Wyceń swój adresbezpłatnie, bez telefonu
Typowa cena mieszkań używanych w dostępnych transakcjach. Większość sprzedaży pochodzi z okresu: listopad 2025 – maj 2026. Aktualizacja bazy: 12.10.2026.
W skrócie – Zakopane
Skąd ta liczba? Z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), ostatnia sprzedaż: lipiec 2026, pobrane 12.10.2026. Liczymy z 166 sprzedaży całych mieszkań od września 2025 do września 2026. Typowa cena: połowa sprzedaży taniej, połowa drożej; podajemy ją od 30 sprzedaży. To ceny z aktów, nie z ogłoszeń. Jak liczymy
Czy ceny rosną, czy spadają – Zakopane
wycenowo.pl · ceny z aktów notarialnych
Dane w tabeli
| Miesiąc | Mieszkania używane | sprzedaży | Nowe od dewelopera | sprzedaży |
|---|---|---|---|---|
| sty 25 | 17 396 zł | 31 | – | 0 |
| lut 25 | 17 422 zł | 37 | – | 0 |
| mar 25 | 16 450 zł | 50 | 16 704 zł | 32 |
| kwi 25 | 16 800 zł | 47 | 16 531 zł | 33 |
| maj 25 | 16 508 zł | 42 | – | 0 |
| cze 25 | 16 642 zł | 33 | – | 0 |
| lip 25 | 16 418 zł | 30 | – | 0 |
| sie 25 | 16 250 zł | 31 | – | 0 |
| lis 25 | 16 116 zł | 31 | – | 0 |
| gru 25 | 15 348 zł | 37 | – | 0 |
| sty 26 | 17 312 zł | 37 | – | 0 |
| lut 26 | 17 000 zł | 33 | – | 0 |
| mar 26 | 20 981 zł | 51 | – | 0 |
| kwi 26 | 20 042 zł | 56 | – | 0 |
| maj 26 | 19 699 zł | 64 | – | 0 |
| cze 26 | 17 499 zł | 38 | – | 0 |
Ostatnio o 16,6% poniżej najwyższej typowej ceny na wykresie: 3 mies. do czerwca 2026 (38 sprzedaży – mało sprzedaży) wobec 3 mies. do marca 2026 (51 sprzedaży – mało sprzedaży).
Jak czytać wykres
Najwyższy punkt: 20 981 zł/m², 51 sprzedaży – mało sprzedaży, 3 mies. do marca 2026; ostatni: 17 499 zł/m², 38 sprzedaży – mało sprzedaży, 3 mies. do czerwca 2026. Wykres od stycznia 2025.
Każdy punkt to typowa cena z aktów z danego miesiąca i dwóch poprzednich; nie pokazujemy miesięcy z mniej niż 30 sprzedażami. Koniec wykresu wyznacza liczba sprzedaży: ostatni punkt ma co najmniej połowę typowej liczby sprzedaży, ale może jeszcze obejmować miesiące, które rejestr uzupełnia – powiaty wpisują akty z opóźnieniem.
Rok do roku: typowa cena w kolejnych latach
Zmiana typowej ceny w 2025 r. wobec 2024 r.: −0,9% – bez wyraźnej zmiany (mieszkania używane, za m²; 2024 r.: 109 sprzedaży, 2025 r.: 143 sprzedaże).
| Rok | Typowa cena za m², mieszkania używane | Zmiana po uwzględnieniu metrażu, do poprzedniego roku |
|---|---|---|
| 2025styczeń – grudzień 2025 | 16 309 zł143 sprzedaże | −0,9%bez wyraźnej zmiany |
| 2024styczeń – grudzień 2024 | 16 642 zł109 sprzedaży | +8,8%bez wyraźnej zmiany |
| 2023styczeń – grudzień 2023 | 15 056 zł123 sprzedaże | −3,6%bez wyraźnej zmiany |
| 2022styczeń – grudzień 2022 | 15 108 zł131 sprzedaży | – |
Ta zmiana jest za mała, żeby mówić o wzroście czy spadku: przy tej liczbie sprzedaży typowa cena sama waha się zwykle o ok. ±10,7%. Kwoty w tabeli to typowe ceny całego roku, a procent – zmiana po uwzględnieniu metrażu sprzedanych mieszkań, więc nie wynika wprost z dwóch sąsiednich kwot.
Jak liczymy zmianę rok do roku
Tylko pełne lata kalendarzowe, w których rejestr tego powiatu jest kompletny, i tylko przy co najmniej 30 sprzedażach mieszkań używanych w każdym roku. Zmianę typowej ceny liczymy przy tym samym metrażu sprzedanych mieszkań. To opis transakcji, które się odbyły – nie mówi, ile zyskało albo straciło konkretne mieszkanie, i nie jest prognozą.
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości. Źródła i licencje
Kupiłeś tu mieszkanie kilka lat temu? Sprawdź, jak zmieniła się typowa cena od roku zakupu.
Masz adres w Zakopanem?
Wpisz adres i metraż – piętro i stan podasz, jeśli je znasz. Gdy w okolicy było dość sprzedaży, dostaniesz szacunek z przedziałem i liczbą sprzedaży podobnych mieszkań, z których go policzyliśmy. Wynik nie ocenia stanu prawnego ani technicznego lokalu.
Nie chcesz podawać adresu? Wyceń z cen całej miejscowości →
Sprzedajesz mieszkanie? Umów konsultację – 199 zł (raport PDF w cenie konsultacji) albo sprawdź cenę od pośrednika.
Kupujesz tutaj? Sprawdź cenę z ogłoszenia albo omów ofertę z ekspertem.
Gdzie drożej, gdzie taniej
Ceny mieszkań w dzielnicach – Zakopane
Cen dzielnic nie podajemy – nie mamy sprzedaży przypisanych do dzielnic tej miejscowości. Typowa cena jest dla całej miejscowości, bez podziału na dzielnice; różnice pokazują metraż.
Ceny na ulicach – Zakopane
W ostatnich 12 miesiącach żadna ulica nie miała 30 sprzedaży. Niżej ulice z ceną z dłuższego okresu – 2 lata (starsze ceny przeliczone na dziś). Cenę swojego adresu sprawdzisz w wyszukiwarce adresu.
Cena z dłuższego okresu (2 lata), bo w ostatnich 12 miesiącach było tam mniej niż 30 sprzedaży; starsze ceny przeliczyliśmy na poziom z ostatnich 12 miesięcy danych.
| Ulica | Typowa cena za m² | Liczba sprzedaży | Okres |
|---|---|---|---|
| ul. Szymony | 21 914 zł/m²nowe mieszkania | 36 sprzedaży mało sprzedaży | wrzesień 2024 – wrzesień 2026, 2 lata |
Ulice bez typowej ceny (za mało sprzedaży)
Tu nawet w 2 latach było za mało sprzedaży, żeby podać typową cenę. Liczba przy nazwie – sprzedaże z ostatnich 12 miesięcy.
Przy ulicy – typowa cena m² mieszkań używanych jej osiedla, dzielnicy albo całego miasta, wrzesień 2025 – wrzesień 2026 (w nawiasie sprzedaże w obszarze). To nie jest cena ulicy.
- Droga do Walczakówmniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Grunwaldzka14 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Hrube Wyżnemniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Nowotarskamniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Pardałówkamniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Przewodnika Józefa Krzeptowskiegomniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
- ul. Smrekowamniej niż 10 sprzedaży · Zakopane (całe miasto): 17 883 zł/m² (132 sprzedaże)
Metraż, nowe i używane
Jak różnią się ceny według metrażu i rynku (nowe czy używane)
- Metraż (używane): najdrożej za m² do 40 m², najtaniej 40–60 m² – różnica 9% (31 i 53 sprzedaży mało sprzedaży).
- Nowe czy używane: nowe o 17% drożej za m² (34 i 132 sprzedaży mało sprzedaży).
- Typowe mieszkanie: najczęściej sprzedawały się mieszkania do 40 m² – 60 z 166 sprzedaży (36%).
- Piętro, winda, stan, standard: nie ma ich w rejestrze – nie podajemy, o ile zmieniają cenę (jak wyceniamy).
wrzesień 2025 – wrzesień 2026. To porównanie grup mieszkań, nie dopłata za sam metraż czy rynek.
| Metraż | Używane – typowa cena za m² | Nowe – typowa cena za m² |
|---|---|---|
| do 40 m² | 19 113 złtypowo 16,2–21,3 tys. zł · 31 sprzedaży mało sprzedaży | 20 269 zł64 sprzedaże · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. |
| 40–60 m² | 17 552 złtypowo 14,9–20,2 tys. zł · 53 sprzedaże mało sprzedaży | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| 60–80 m² | 14 832 zł38 sprzedaży mało sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. | za mało sprzedażymniej niż 10 sprzedaży |
| ponad 80 m² | 17 514 zł38 sprzedaży mało sprzedaży · IX 2024 – IX 2026 · 24 mies. | brak sprzedaży |
Cena z dopiskiem „24 mies.” pochodzi z dwóch lat – w ostatnich 12 miesiącach było tam za mało sprzedaży.
„Typowo” i pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena. Cenę podajemy od 30 sprzedaży w grupie.
Ile kosztuje mieszkanie 35 i 50 m² w Zakopanem?
Orientacyjnie, z typowej ceny za m² w przedziale (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026); dokładniej – formularz wyceny.
- 35 m² – około 669 000 zł (19 113 zł/m² w przedziale do 40 m², 31 sprzedaży mało sprzedaży)
- 50 m² – około 878 000 zł (17 552 zł/m² w przedziale 40–60 m², 53 sprzedaże mało sprzedaży)
Ile sprzedaży w jakich cenach za m² – Zakopane
Mieszkania używane od września 2025 do września 2026: 132 sprzedaże.
Tabela: przedział ceny za m² i liczba sprzedaży
| Cena za m² | Sprzedaże |
|---|---|
| poniżej 14,5 tys. zł | 30 |
| 14,5–18 tys. zł | 37 |
| 18–21,5 tys. zł | 35 |
| od 21,5 tys. zł | 30 |
Pasek – liczba sprzedaży w przedziale. Każdy przedział ma co najmniej 30 sprzedaży, skrajne zbierają wszystkie tańsze i droższe – bez pojedynczych transakcji.
Ceny ofertowe deweloperów a ceny z aktów – Zakopane
W skrócie: cena ofertowa nowego mieszkania w Zakopanem jest o 29% wyższa niż cena z aktów notarialnych.
Cena ofertowa to cena z cennika w dniu pobrania, a nie cena, za którą mieszkanie się sprzedało. Akt przy nowym mieszkaniu podpisuje się zwykle po oddaniu budynku, często rok–dwa po umowie deweloperskiej – to inne mieszkania i inny czas, więc różnica nie jest rabatem. Ceny ofertowe w innych miastach i opis danych
Źródła: Rejestr Cen Nieruchomości; ceny ofertowe – cenniki deweloperów z dane.gov.pl (licencja CC0 1.0), opracowanie wycenowo.pl. Źródła i licencje
Kupujesz od dewelopera? Omów ofertę z ekspertem – zestawi cenę z cennika z cenami nowych mieszkań z aktów w okolicy.
Na tle województwa i Polski
Na tle województwa i Polski (mieszkania używane)
W skrócie: Zakopane: o 28% więcej niż w całym województwie (małopolskie, 7212 sprzedaży) i o 101% więcej niż w Polsce (81 014 sprzedaży), wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
Cena województwa – ze wszystkich jego sprzedaży w rejestrze; powiaty bez udostępnionych danych nie są w niej ujęte.
Wśród 16 miejscowości z województwa małopolskiego, dla których mamy typową cenę (mieszkania używane), Zakopane ma najwyższą typową cenę za m².
- Metr używanego mieszkania do 40 m² kosztował tu typowo o 9% drożej niż w mieszkaniu 40–60 m². Dane: 31 sprzedaży do 40 m² i 53 sprzedaże 40–60 m², wrzesień 2025 – wrzesień 2026 – porównanie miast.
- Używane mieszkania kupowały tu w 14% firmy i inne podmioty (132 sprzedaże ze znaną kategorią, wrzesień 2025 – wrzesień 2026), a sprzedawały w 5% – kto kupuje i sprzedaje.
Inne miejscowości – województwo małopolskie
Typowa cena za m² (mieszkania używane) i liczba sprzedaży, od najwyższej.
Pasek – zakres cen za m² (połowa sprzedaży mieściła się w tych granicach), kropka – typowa cena, pionowa kreska – Zakopane (typowa cena).
Szczegóły, źródła i pytania
Transakcje dostępne w rejestrze według miesiąca – Zakopane
Mieszkania używane, czerwiec 2025 – maj 2026: liczba sprzedaży w rejestrze (pasek) i typowa cena za m² w miesiącu. Ceny z aktów notarialnych; podajemy je od 30 sprzedaży. Jak liczymy
listopad 2023 – grudzień 2025: najniższa typowa cena – listopad: o 8,9% niższa niż w 12 miesiącach wokół (41 sprzedaży z 3 lat). Więcej: kiedy najlepiej sprzedać mieszkanie.
Limit ceny w programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” – Zakopane
W skrócie: typowa cena w Zakopanem: mieszkania używane – powyżej limitu, nowe mieszkania od dewelopera – powyżej limitu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026).
Szczegóły limitu
W programie „rodzinny kredyt mieszkaniowy” (kredyt bez wkładu własnego z gwarancją BGK) cena za m² nie może przekroczyć limitu. Limit na IV kwartał 2026 (sprawdzone 5.10.2026) obok typowej ceny z aktów notarialnych:
- Mieszkania używane (i każdy zakup nie od dewelopera): limit 9367,15 zł/m² – typowa cena w Zakopanem: 17 883 zł/m² (132 sprzedaże, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – powyżej limitu.
- Nowe mieszkania od dewelopera (pierwszy nabywca): limit 10 087,70 zł/m² – typowa cena w Zakopanem: 20 956 zł/m² (34 sprzedaże mało sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026) – powyżej limitu.
To typowe ceny; konkretne mieszkanie może być droższe lub tańsze – sprawdź cenę ogłoszenia narzędziem „Czy to dobra cena?”. O kredycie decyduje bank. Limit wyliczamy według ustawy: średni wskaźnik kosztu odtworzenia 1 m² 7205,50 zł (pozostała część województwa) z obwieszczeń wojewody z 31.03.2026 i 29.09.2026 × 1,3 albo 1,4. Wiążącą tabelę limitów publikuje BGK.
Jak dokładne są nasze wyceny – Zakopane
Wyniku testu trafności wycen w Zakopanem jeszcze nie podajemy – test nie objął dość sprzedaży z tej miejscowości; ceny na tej stronie pochodzą z 166 sprzedaży mieszkań (wrzesień 2025 – wrzesień 2026). Jak sprawdzamy trafność
Rejestr cen nieruchomości – Zakopane
Z Rejestru Cen Nieruchomości policzyliśmy 166 sprzedaży mieszkań (Zakopane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026): 132 używane i 34 nowe (od deweloperów). Bierzemy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań.
Jak samemu sprawdzić pojedyncze transakcje
Pojedyncze sprzedaże mieszkań pokazujemy w uproszczonej liście tylko na osobnych podstronach ulic z co najmniej 5 sprzedażami, w budynkach od 10 mieszkań. Transakcje z rejestru przejrzysz na geoportal.gov.pl. Jak czytać rejestr (rynek, udział 1/1, garaż w cenie) – w poradniku jak samemu czytać Rejestr Cen Nieruchomości.
Poza mieszkaniami: miejsce w hali garażowej w Zakopanem kosztowało typowo 63 tys. zł (49 sprzedaży); wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Ceny miejsc postojowych i garaży w miastach.
Pytania i odpowiedzi – Zakopane
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Zakopanem?
Typowa cena to 17 883 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 132 sprzedaże): w połowie transakcji cena za m² była niższa, a w połowie wyższa. Połowa sprzedaży mieściła się między 14 867 zł/m² a 21 355 zł/m². Nowe mieszkania od deweloperów: typowo 20 956 zł/m² (34 sprzedaże – mało sprzedaży). To ceny z aktów notarialnych (Rejestr Cen Nieruchomości), a nie z ogłoszeń.
Ile mieszkań sprzedano według Rejestru Cen Nieruchomości w Zakopanem?
Od września 2025 do września 2026 policzyliśmy 166 sprzedaży mieszkań: 132 używane i 34 nowe (od deweloperów). Liczymy tylko sprzedaże rynkowe całych mieszkań – bez udziałów, bonifikat i przetargów.
Czy nowe mieszkania są droższe niż używane w Zakopanem?
Nowe mieszkania od deweloperów sprzedawały się typowo po 20 956 zł/m² (34 sprzedaże – mało sprzedaży, traktuj orientacyjnie), a używane – po 17 883 zł/m² (132 sprzedaże), wrzesień 2025 – wrzesień 2026. Za m² nowego mieszkania płaci się tu typowo o 17% więcej niż za m² używanego. To porównanie różnych mieszkań: nowe często stoją w innych częściach miasta i bywają sprzedawane bez wykończenia, więc różnica nie mówi, ile kosztowałoby to samo mieszkanie w nowym budynku.
Ile jest warte mieszkanie 50 m² w Zakopanem?
Około 878 000 zł przy typowej cenie mieszkań 40–60 m² – 17 552 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 53 sprzedaże – mało sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 50 m² wychodzi orientacyjnie od 744 000 zł do 1 008 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 50 m² – piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie do 40 m² w Zakopanem?
Około 669 000 zł za 35 m² przy typowej cenie mieszkań do 40 m² – 19 113 zł/m² (mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, 31 sprzedaży – mało sprzedaży). Po przemnożeniu środkowej połowy cen za m² przez 35 m² wychodzi orientacyjnie od 567 000 zł do 745 000 zł. To ilustracja, nie zakres rzeczywistych cen mieszkań 35 m² – liczymy według metrażu, a nie liczby pokoi; piętro, stan i budynek uwzględni bezpłatna wycena.
Czy mieszkania w Zakopanem są droższe niż w całej Polsce?
W całej Polsce typowa cena za m² to 8893 zł/m² (81 014 sprzedaży) – tu jest o 101% drożej. Województwo małopolskie: 14 008 zł/m² (7212 sprzedaży) – tu o 28% drożej. Porównujemy mieszkania używane z tego samego okresu (wrzesień 2025 – wrzesień 2026): używane z używanymi, nowe z nowymi.
Czy ceny mieszkań rosną, czy spadają w Zakopanem?
Typowa cena w ostatnich 6 mies. wobec 6 wcześniejszych: +0,2%. Mieszkania używane – teraz 17 897 zł/m² z 51 sprzedaży od marca 2026 do września 2026, wcześniej 17 868 zł/m² z 81 sprzedaży od września 2025 do marca 2026. Ta zmiana jest za mała, żeby mówić o wzroście czy spadku: przy tej liczbie sprzedaży typowa cena sama waha się zwykle o ok. ±13,9%. Typowa cena opisuje mieszkania, które akurat się sprzedały – inna mieszanka (np. więcej sprzedaży w nowszych blokach) też ją przesuwa. Ostatnie miesiące w rejestrze bywają niepełne: część aktów trafia do niego z opóźnieniem. To opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Jak aktualne są ceny mieszkań w Zakopanem?
Ceny na tej stronie obejmują sprzedaże od września 2025 do września 2026 – razem 166 sprzedaży mieszkań. Dane z Rejestru Cen Nieruchomości pobieramy co miesiąc; ostatnie pobranie: 12.10.2026. Najnowszy akt w rejestrze: 08.07.2026. Urzędy wpisują akty notarialne do rejestru z opóźnieniem – zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego ostatnie miesiące bywają niepełne. Dlatego okres kończy się przed dniem pobrania, a najnowsze tygodnie jeszcze się uzupełniają. Typową cenę liczymy z całego okresu – to opis transakcji, które się odbyły, a nie prognoza.
Obserwuj to miejsce
Chcesz śledzić ceny – Zakopane? Co miesiąc, gdy w rejestrze pojawią się nowe dane, napiszemy, jeśli zmieni się tu typowa cena za m² – bez reklam. Potwierdzisz to w e-mailu, wypiszesz się jednym kliknięciem. Polityka prywatności.

Karta do udostępnienia
Ceny z tej strony na jednej grafice – wyślij znajomym albo wrzuć w social media.
Cytując, podaj: „Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl, okres wrzesień 2025 – wrzesień 2026, https://wycenowo.pl/ceny-mieszkan/zakopane/”.