Ile m² mieszkania za przeciętną pensję brutto w sektorze przedsiębiorstw
Za przeciętną miesięczną pensję brutto kupisz we Wrocławiu ok. 0,73 m² używanego mieszkania – w całej Polsce ok. 1,04 m².
Pensja: 9259,54 zł brutto, sierpień 2026 (GUS) – ta sama kwota dla każdego miasta. Ceny z aktów notarialnych – Wrocław: typowa cena 12 689 zł/m², 2534 sprzedaże, wrzesień 2025 – wrzesień 2026; Polska: 8893 zł/m², 81 014 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
Ranking dużych miast
Stała lista miast z Indeksu Wycenowo, od największej liczby m² za pensję. Przy każdym mieście: liczba sprzedaży i okres cen.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw z GUS – ta sama ogólnopolska kwota dla każdego miasta – dzielimy przez typową cenę za m² używanego mieszkania z aktów notarialnych. Więcej m² znaczy, że mieszkania są tańsze w stosunku do tej pensji. To porównanie cen, nie plan oszczędzania.
Jedna, ogólnopolska pensja dla wszystkich miast. W każdym mieście dzielimy tę samą kwotę (9259,54 zł, sierpień 2026, GUS) przez lokalną typową cenę za m². Ranking pokazuje więc, gdzie mieszkania są drogie w stosunku do przeciętnej pensji w Polsce.
Czego ranking nie mówi: czy mieszkania są dostępne dla mieszkańców danego miasta. Zarobki w danym mieście mogą być wyższe albo niższe niż średnia krajowa, a przeciętnej pensji w powiatach i miastach nie mamy w danych (GUS podaje ją tylko w danych rocznych) – dlatego nie pokazujemy wariantu „względem lokalnych zarobków”.
Tabela: m² za pensję i typowa cena za m²
Pensja: sierpień 2026; ceny: wrzesień 2025 – wrzesień 2026.
| Miasto | m² za przeciętną pensję brutto w sektorze przedsiębiorstw | Typowa cena za m² (używane) |
|---|---|---|
| Polska | 1,04 m² | 8893 zł81 014 sprzedaży |
| Zabrze | 1,78 m² | 5207 zł725 sprzedaży · ostatnie akty: maj 2026 |
| Sosnowiec | 1,72 m² | 5376 zł363 sprzedaże · ostatnie akty: kwiecień 2026 |
| Częstochowa | 1,51 m² | 6120 zł955 sprzedaży |
| Radom | 1,43 m² | 6487 zł226 sprzedaży · ostatnie akty: styczeń 2026 |
| Gliwice | 1,37 m² | 6776 zł443 sprzedaże · ostatnie akty: luty 2026 |
| Łódź | 1,19 m² | 7782 zł3929 sprzedaży |
| Bydgoszcz | 1,18 m² | 7863 zł1522 sprzedaże |
| Katowice | 1,14 m² | 8115 zł2299 sprzedaży |
| Bielsko-Biała | 1,12 m² | 8282 zł597 sprzedaży |
| Kielce | 1,07 m² | 8650 zł857 sprzedaży · ostatnie akty: czerwiec 2026 |
| Zielona Góra | 1,07 m² | 8664 zł588 sprzedaży · ostatnie akty: maj 2026 |
| Toruń | 1,03 m² | 9005 zł551 sprzedaży · ostatnie akty: marzec 2026 |
| Olsztyn | 1,02 m² | 9119 zł1352 sprzedaże |
| Opole | 1,01 m² | 9193 zł843 sprzedaże |
| Szczecin | 0,98 m² | 9409 zł2529 sprzedaży |
| Białystok | 0,95 m² | 9703 zł2412 sprzedaży |
| Lublin | 0,94 m² | 9850 zł1839 sprzedaży |
| Rzeszów | 0,92 m² | 10 090 zł1456 sprzedaży |
| Poznań | 0,82 m² | 11 336 zł3706 sprzedaży |
| Gdynia | 0,78 m² | 11 816 zł1395 sprzedaży · ostatnie akty: czerwiec 2026 |
| Wrocław | 0,73 m² | 12 689 zł2534 sprzedaże |
| Gdańsk | 0,70 m² | 13 226 zł1498 sprzedaży · ostatnie akty: luty 2026 |
| Kraków | 0,63 m² | 14 814 zł5639 sprzedaży |
| Warszawa | 0,56 m² | 16 475 zł7434 sprzedaże |
Typową cenę (w połowie transakcji cena za m² była niższa, a w połowie wyższa) podajemy tylko przy co najmniej 30 sprzedażach; mało sprzedaży – od 30 do 59 sprzedaży, wynik mniej pewny. „Brak danych w rejestrze” – w pobranych danych nie ma sprzedaży mieszkań z tego miasta.
Dzielnice Wrocławia
Ta sama pensja, typowe ceny mieszkań używanych w dzielnicach Wrocławia, sierpień 2025 – sierpień 2026. Wrocław liczymy z osobnego zestawu danych (z podziałem na osiedla), więc cena miasta może się nieco różnić od tej w tabeli wyżej.
| Dzielnica | m² za przeciętną pensję brutto w sektorze przedsiębiorstw | Typowa cena za m² (używane) |
|---|---|---|
| Śródmieście | 0,76 m² | 12 238 zł480 sprzedaży |
| Psie Pole | 0,75 m² | 12 365 zł529 sprzedaży |
| Fabryczna | 0,75 m² | 12 371 zł871 sprzedaży |
| Stare Miasto | 0,71 m² | 13 040 zł291 sprzedaży |
| Krzyki | 0,71 m² | 13 089 zł1209 sprzedaży |
Skąd jest pensja i czego ta liczba nie mówi
- Pensja: przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – 9259,54 zł za sierpień 2026. Zakres: cała Polska; przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób; kwota brutto (przed podatkiem i składkami). Źródło: GUS, Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2026 r.
- Jedna pensja dla całej Polski. W każdym mieście liczymy z tej samej, ogólnopolskiej pensji, a ceny są lokalne. Zarobki w danym mieście mogą być wyższe albo niższe. GUS podaje przeciętne pensje w powiatach tylko w danych rocznych, dlatego na razie ich nie używamy.
- Brutto, nie na rękę. Pensja brutto to kwota przed podatkiem i składkami. Na rękę dostaje się mniej, więc realnie za pensję kupisz mniej metrów.
- To porównanie, nie plan oszczędzania ani zdolność kredytowa. Nikt nie odkłada całej pensji – liczba nie mówi, ile miesięcy trzeba zbierać na mieszkanie. Pokazuje tylko, gdzie mieszkania są drogie w stosunku do przeciętnej pensji, a gdzie tańsze.
- Ceny: akty notarialne z Rejestru Cen Nieruchomości, mieszkania używane, wrzesień 2025 – wrzesień 2026, stan rejestru 12.10.2026. Bez prognoz.
Gotowy tekst dla mediów
Za przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce (9259,54 zł, GUS, sierpień 2026) można kupić 1,04 m² używanego mieszkania – wynika z cen z aktów notarialnych (typowa cena 8893 zł/m², 81 014 sprzedaży, wrzesień 2025 – wrzesień 2026). Wśród 24 dużych miast najwięcej metrów za pensję jest w Zabrzu (1,78 m²; 5207 zł/m², 725 sprzedaży; ostatnie akty: maj 2026), najmniej w Warszawie (0,56 m²; 16 475 zł/m², 7434 sprzedaże). We wszystkich miastach liczymy z tej samej, ogólnopolskiej pensji – lokalne zarobki mogą być wyższe albo niższe. To kwota brutto, czyli przed podatkiem i składkami, a porównanie nie mówi, ile trzeba odkładać na mieszkanie. Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl; pensja: GUS, Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2026 r. https://wycenowo.pl/ile-m2-za-pensje/
Tekst powstaje przy każdej aktualizacji danych z tych samych liczb co tabela. Możesz go przytaczać z podaniem źródła.
Cytujesz te liczby? Gotowe źródło do skopiowania
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez właściwych starostów i prezydentów miast na prawach powiatu. Pobranie: 12.10.2026. Opracowanie: wycenowo.pl, „Ile m² mieszkania za przeciętną pensję – ranking miast”, https://wycenowo.pl/ile-m2-za-pensje/
Liczby z zestawienia można przytaczać w artykułach, na blogach i w mediach społecznościowych z podaniem źródła i okresu danych (wrzesień 2025 – wrzesień 2026). Adres zestawienia się nie zmienia – po każdym pobraniu danych strona pokazuje najnowsze liczby.
Kod HTML linku
<a href="https://wycenowo.pl/ile-m2-za-pensje/">Ile m² mieszkania za przeciętną pensję – ranking miast</a>